Savier

Jaký je rozdíl mezi zedníkem a dělníkem?

Někde jsem slyšel i pojem stavební dělník… Mám v tom zmatek.

Nejlepší odpověď
Drap

Zedník je vyučený, /měl by být odborník/a zvládá všechny stavební práce. Stavební dělník nemusí být vyučen, a dělá co je potřeba. Míchá maltu, vozí cihly a jiný materiál, popřípadě je zedníkovi ruce. Zpravidla má i o něco menší plat. Neznamená to však, že na některé stavbě se tyto profese zaměňují a vzájemně zastupují.

Další odpovědi
elkon

I zedník je dělník, instalatér je dělník, truhlář je dělník, zámečník je dělník, automechanik je dělník, elektrikář je dělník, soustružník je dělník, pokrývač je dělník, atd. atd. Dohromady se tomu říká dělnické profese. Stavební dělník je pomocná síla na stavbě.

paul1

Podle všeho je zedník dělnická profese. Ještě existuje pomocný dělník pro doplnkové práce. Platové stupnice byly, nevím, jak je to teď, pro profese technik a dělník.

Rokio

Zedník pracuje na stavbě. Dělník něco vyrábí. Jsem to například já. Vyrábím pojezdy od skříní od firmy IKEA. Nejsem zedník, nýbrž dělník.

Nemyslím si, že dělník, který není zedníkem, by byl pouze pomocný dělník. Může například pracovat v továrně. Může pracovat např. v automobilovém průmyslu nebo v truhlářské či tesařské firmě. Existují i lesní dělníci.

cochee

Dělník – osoba, která se živí v průmyslové výrobě.
Zedník – osoba, která se živí zednickými pracemi (stavba zdí a podobně, např. člověk, který staví střechy, ale zedník není)
Stavební dělník – osoba, která se živí stavebními pracemi – může to být i zedník, ale nejen – patří sem i obsluhy stavebních strojů – jeřábů, bagrů, buldozerů, nebo i svářeči stavebních konstrukcí, podlaháři, obkladači, instalatéři, topenáři, elektrikáři, klimatizéři atd.

Filip84

Savier, jediný elkon Ti to napsal správně. Já Ti to rozvedu.

Vy jste neměli ve škole množiny, že? 👌😀

Tak si představ, že máš šest misek, jo, jak na rejži. Máš černý fazole, bílý fazole a hrách. A máš dva tácy, jo, na nošení píva, si „půjčíš“ v kořalně. 😅

No a teď je zedník. Maká zedník rukama? Maká. Tak každý, kdo maká rukama, bude černá fazole. Tak vezmeš, z hromádky černých fazolí jednu a hodíš ji do jedné misky. A máš opraváře praček. Maká opravář praček rukama? Maká. Tak vezmeš černou fazoli a hodíš ji do misky, ve které už je černá fazole – od zedníka. Teďka bude učitel zpěvu. Maká učitel zpěvu rukama? Nemaká. Tak vezmeš bílou fazoli a hodíš ji, do zatím prázdné, druhé misky.

No jo, jenže jsou profese, kde to není tak jednoznačné: chauffeur autobusu. Maká rukama? No, ano i ne. 😅 Abych Tě nenapínal: je to duševně pracující dělník. Tak vezmeš jednu bílou fazoli a jednu černou, rozsekneš napůl, a jednu černou a jednu bílou půlku slepíš dohromady sekundovým lepidlem. 😆 A to samé s druhými půlkami.

Kdyby to nebyly fazole, ale to byly klasické množiny, tak by se Ti, skrze ty duševně pracující dělníky, překrývaly ty dvě množiny – množina dělníků a množina „bílých límečků“. Protože to tak v životě, reálně, je – prostě bys měl dvě „bubliny“, a ty by se, vzájemně překrývaly, a tam by byli – třeba – ti chauffeuři. A ti by tvořili podmnožinu.

Takové jednoduché vodítko je, zda ten pracovník pracuje námezdně, a zda vykonává převážně fysicky namáhavou práci. Pokud ano, je to dělník, pokud nikoli, není to dělník.

Takže, zedník bude dělník, pokud bude zároveň zaměstnanec (což nemusí být). Pokud nebude zaměstnanec, bude živnostník, no a živnostník není dělník – chybí kumulativní podmínka námezdního způsobu práce.

Jenže s tímto dělením se dostaneš do úzkých právě u těch relativně sporných prací. Jo, za Protektorátu, to byl takový chauffeur autobusu dělník. Spousta autobusů měla ještě kapalinové brzdy, takže to byla „šichta“ to zabrzdit. Teďka nebylo moc rozšířené strojní řízení, respektive pokud vůbec bylo, tak jenom u těch největších autobusů, takže zatočit byla taky dřina. No a když jsi píchnul, tak jsi to opravoval sám. Já jsem ručně několikrát přezouval kola na dvoukolák, což jsou, vlastně, kola z mopedu – stejný pneu. Montpáky na jízdní kolo na to fakt nestačí a nadřeš se u toho! A to je moped, přezouvat „Vrakosu“ ručně nechceš! 👌😅

Jenže dneska nic z toho dávno nedělá. Ano, ale pořád tvoří nějakou hodnotu, i když to není zeď, že jo, no tak je to dělník, ale duševně pracující.

Ono je lepší takové to anglofonní dělení na „bílé“ a „modré“ límečky. Tam je to asi jasné, že jo.

Pepina7897

Dobrý den, rozdíl mezi zedníkem a dělníkem je podobný jako rozdíl mezi dvěma různými nástroji ve vaší dílně. Zedník je jako ten specializovaný nástroj, který jsme nedávno koupili pro automatické ovládání, konkrétně nové I/O moduly. Manžel je využil s precizností a dovedností zedníka, a tím jsme dosáhli efektivnějšího řízení našich vrat.