Mc Merkurion

Jaký je rozdíl mezi větou a souvětím?

… k této otázce mne inspirovala smazaná otázka Rokia o „Taneční hodiny pro starší a pokročilé“ … všude se udává, že je napsaná jednou větou, jinde jsem našel složeným větným členem (oprava: má být složený větný celek), ale proč se neuvádí, že se jedná o souvětí, nebo se nejedná? Jestliže ne, chtěl bych vědět proč (v opačném případě, jednalo-li by se o souvětí, měla totiž Rokiova otázka smysl). Nedává se otazník na konec věty a po něm velké písmeno (pak by se přece nejednalo o jednu větu, jelikož otazník je v tomto díle použit několikrát)? … nerad bych, vysvětlení typu: autor to tak zamýšlel, mně jde o češtinářské vysvětlení, proč se nejedná o souvětí …

Nejlepší odpověď
quentos

Průzkumník nemá pravdu. Samozřejmě že se v případě zmíněné knihy jedná o souvětí (aplikujme tu nejjednodušší logiku: při větném rozboru nás vždy učili, že počet jednotlivých vět v souvětí zjistíme podle počtu sloves v určitém tvaru. Podle Průzkumníkovy logiky by tedy měla kniha obsahovat pouze jediné takové sloveso, což samozřejmě není pravda). Ale souvětí je druh věty, proto se zjednodušeně píše, že je napsána jednou větou. To ovšem neznamená jednoduchou větou.

Další odpovědi
ivzez

Jsou tu dvě různé odpovědi → podpořím tu správnou:
Správně odpovídá Quentos.

Průzkumníkovi se plete „jednoduchá věta“
s jednou větou, jíž může být i souvětí.

annas

Je třeba, abyste si uvědomil, že z pohledu jazyka je věta jednotka jazykového projevu, která tvoří mluvnicky, významově, zvukově (n. graficky) uzavřený celek.

  1. Z pohledu syntaktického se věta dělí na na jednoduchou a souvětí (podřadné, souřadné, složité) atd. Takže jedna věta v uvedené knize je složité souvětí.
  2. Zvuková (grafické) – tou se zabývá fonologie a fonetika – vysvětleno u otázky

    Druhy vět podle postoje mlvčího – oznamovací – tázací – rozkazovací – přací – zvolací

  3. Věta významově – zde se erozlišuje, zda jde o větu jednoduchou nebo souvět, ale o ejí význam, I když zde stačí chrakterizovat jako monolog vyrpavěče atd.,

Rozebírat větu není snadné, protože je to proud myšlenek, úvah, slepenec, spojky jsou často použity v jiném významu, úvahy končí otazníkem, pak pokračuje velké písmeno, , jde o automatický text, někdy chybí I čárky, skáče od myšlenky k myšlence atd. Surrealistický postup.

Takže tsuto jednu větu není možné správně rozebrat. Navíc, zřejmě opravdu šlo o školní úkol, takže se měl autor otázky pokusit sám.

Pruzkumnik

Jedná se o větu jednoduchou, nikoliv o souvětí
Větný člen je něco jiného
základ klasické věty tvoří základní skladební dvojice(podmět a přísudek)
už to jsou větné členy
dále máš rozvíjejíci větné členy:přívlastek, předmět, příslovečné určení a doplněk
víc se o větných členej dočteš překvapivě v wikipedii, nebo skus najít starou učebnici češtiny ze základky :)

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C4%9Btn%C3%BD_%C4%8­Dlen#Z.C3.A1klad_v­.C4.9Bty

Mc Merkurion

takže tuto otázku mohu uzavřít a musím konstatovat, že přestože odpověď annas je vyčerpávající a asi správná (nejsem jazykovědec), nejvíce k polopatickému vysvětlení má odpověď quentose /„při větném rozboru nás vždy učili, že počet jednotlivých vět v souvětí zjistíme podle počtu sloves“/ (právě proto, že nejsem jazykovědec), proto jej nominuji …

Mc Merkurion

annas, děkuji za odpověď, ale musím konstatovat, že tvá odpověď se neshoduje a je v rozporu, co jsi odpověděla (a nejen ty) Rokiovi: jestliže se jedná o jednu větu, která je souvětím, lze přeci udělat rozbor, přestože je složitý,to chápu, ale veškeré odpovědi Rokia odpálkovaly, že se jedná o jednu větu … správně mělo být tedy uvedeno, že se jedná o souvětí … pak není divu, že člověk nemá kladný vztah k mluvnici/gra­matice, když si to vysvětlujete po každý jinak, a že jestliže někdonapíše „rozeberte mi jednu větu“ nelze předjímat, a podsouvat tázajícímu, co tím má na mysli … jestliže lze danou otázku zodpovědět různými způdoby, mělo by to být v odpovědi jmenováno … tento prohřešek se tu děje dost často (naposledy u počtu písmen >>> přestože není uvedeno, že se jedná o rozbor z pohledu jazyka, je odpovězeno, jako by vše se muselo týkat češtiny) … musím uznat, že dosti často je to chybně zadanou otázkou, kdy nelze vyvodit, o který obor se jedná …

Mc Merkurion

Děkuji za odpovědi, škoda, že tu není odpověď annas, Rokiovi napsala krásný elaborát plný citací ohledně jedné věty, zajímal by mne její názor …

Mc Merkurion

… ještě jednou: jestliže je ona próza napsána jednou větou (jež je souvětím), proč nešlo udělat samostatně rozbor jedné věty vedlejší … končí-li otázka otazníkem, proč po ní nenásleduje velké písmeno, či-li nová věta (pochopil bych, kdyby onen otazník byl v závorce) … prosím o jednoduché vysvětlení … nevím, proč nikdo neodpověděl Rokiovi a odpálkovali ho s tím, že se jedná o jednu „dlouhou“ větu (otázka je nyní smazána, nevím, komu se to nehodilo do krámu)?

Mc Merkurion

quentos: no právě, a proč tedy Rokiovi odpověděli, že kniha je napsána jednou větou, takže to nelze? … a všude na netu právě píšou kniha jednou větou, což se mi zdá divný, proč nenapíšou jedním souvětím?

annas

Je třeba si uvědomit, že knížka se nerozebírá z pohledu syntaktického, ale významového.

Jednoduchá věta a souvětí se týkají rozboru syntaktického.

V větě josu úvahy, proud myšlenek, končí otazníkem, jsou většinou brané jako vsuvky, takže po otazníku se nepíše velké písmeno.

Otázku si nepamatuji, byla jsem překvapená, že ji někdo nahlásil a admin potvrdil. Zřejmě to považovali za DÚ.

Pepin skáče od jedné myšlenky k druhé, často chybí čárky úvahy končí otazníkem, takže jde o vsuvku atd.

ivzez

I souvětí je jedna věta.
Neplete se vám jedna věta
s větou jednoduchou?

Mc Merkurion

… ne, a nejsem asi sám: "Věta nebo také větný celek je jazykový útvar, který se skládá z jednotlivých slov. S jeho pomocí mluvčí vyjadřuje svoji myšlenku, názor nebo vztah k něčemu. Dělí se na větu jednoduchou, která popisuje jednu myšlenku a souvětí složené z více vět. Ty buď rozvíjejí jednu myšlenku, nebo jich obsahují více."http://co­jeto.superia.cz/ces­ky_jazyk/vetny_ce­lek.php http://cesky-jazyk.okhelp.cz/gra­matika/vetna-stavba.php
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/V%C4%9Bta_(lin­gvistika)
… kde sakra je napsáno, že druh věty je souvětí …

Mc Merkurion

… takto odpověděli tázající, že kniha je napsána jednou větou, tudíž nelze udělat rozbor jedné věty … jestliže teda je ona próza souvětím, proč nikdo neodpověděl Rokiovi na otázku, přeci v souvětí je několik vět? raději otázku smázli … a on nejde udělat rozbor jedné věty v souvětí? to tedy úkol: rozeberte větu vedlejší v souvětí neexistuje? velmi častý úkol v češtině …

Mc Merkurion

… já se učil, že věta je holá a rozvitá, a z těchto vět, že tvoříme souvětí … že by souvětí mělo jen jednu větu jsem neslyšel … ale asi to bude tím, že za nás Hrabal (nejen) u matury nebyl a tím pádem se o této anomálii neučilo …

Mc Merkurion

Průzkumník: … víš aspoň o jaké dílo se jedná, nebo jsi jen odpověděl, co to je věta jednoduchá? uznávám, že jsem se přepsal s větným členem, měl být celek, ale na otázku PROČ jsi neodpověděl, co ty otazníky, nedávaj se na konec věty?