Kepler

Jaký je rozdíl mezi valutou a devizou?

Vím, že podobné otázky zde již padly, ale z těch odpovědí nejsem moc moudrý.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Bezhotovostní forma pohledávky na cizí měnu. Mezi devizy patří například šek, směnka, cenný papír k umoření, splatný kupón akcie nebo dluhopis. Hlavní formou deviz jsou vklady tuzemských bank u zahraničních bank v cizí měně. Hotovostním protějškem devizy je valuta, představující hotové peníze v zahraniční měně.

Další odpovědi
orwell

Lépe bych to nenapsal.
https://www.da­meradu.cz/jaky-je-rozdil-mezi-valutou-a-devizou-co-to-vlast/

annas

Doplňuji odkaz k odpovědi JájsemRaibek. Zřejmě jej zapomněl vložit.

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Deviza

--

Odpověď baghiry z archivu

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jaky-je-rozdil-mezi-valutou-a-devizou-jakeho-kurzu-si-mam-vsimat-pri-prodeji-eura-ve-smenarne

„Valuta je hotovost v cizí měně (bankovky, mince), devizy jsou bezhotovostní pohledávky v cizí měně“

Jde o správnou, i když stručnou odpověď bez další podrobností.

Doplňuji

"Valuta (z italštiny = to co platí), je to, co máte fyzicky v rukou. Tedy papírové peníze, nebo mince. A protože je musíte vy tahat fyzicky sebou, ale doma i přechovávat, musí s nimi totéž udělat směnárna či banka, kam je přinesete.

A protože je s tím spojena fyzická „práce“, zabírají určité místo, a musí se s nimi manipulovat ručně, jsou valuty skoro vždy dražší než devizy.

Devíza, nebo devizy všeobecně, jsou takové peníze, které nikdy neuvidíte. Přesněji možno napsat, že jsou to peněžní prostředky v cizí měně v bezhotovostní podobě. Ve velkém počtu případů to mohou být šeky, nebo nějaké cenné papíry k umoření, směnky, dluhopisy, ale i spousta jiných, a není jich málo.

Devizové účty využívají většinou firmy, které obchodují v zahraniční měně, aby ušetřily náklady za výměnu na české koruny. Zároveň rozdělují kurzové riziko, čímž se chrání proti výkyvům kurzu v důsledku vlivu tuzemské politiky, nebo ekonomiky jako takové.

Valuty jsou dražší než devizy, a devizou nelze fyzicky platit."

https://www.pri­voranka.cz/roz­dil-mezi-valutami-a-devizami/