annas

Jaký je rozdíl mezi „tvory“ ďas, běs, čert a ďábel?

Píše se o čertech či ďáblech jen v próze?

Nejlepší odpověď
vagra

Mezi čertem a ďáblem jsou malé rozdíly.
Za zajímavost stojí, že před 14. stoletím neměli Čechové ani ďábla, ani čerta. Měli pouze běsa a ďasa, což zní slovansky a pohansky. Čert může být i komický, ďábel nikoli.
Ďáblova podoba je, byla a bude příšerná.První převtělení ďábla se uskutečnilo v ráji, a jak známo, vzal na sebe podobu hada.Ďábel se na rozdíl od čerta může změnit v cokoliv. Dokonce i v kněze, zvíře nebo věc.
Čert je oproti ďáblu chlupatý, má špičaté uši, na hlavě růžky, dlouhý jazyk a ohon. Tam, kde se čertisko objeví, zůstává zápach po síře. Dokáže na sebe vzít lidskou podobu, ale zůstane mu koňské kopyto a kulhá. Pramení to zřejmě z jeho úrazu, který utrpěl, když byl svržen z nebe.

Ke druhé části vaší otázky:
Italský hudební skladatel Giuseppe Tartini (1692 – 1770) upadl u církve v nemilost, když se bez jejího svolení oženil s neteří kardinála. Ukryl se v klášteře. Jednou v noci se mu tam zjevil ďábel, vzal jeho housle a zahrál na ně. Tartini se nějakou chvíli vzpamatovával z hrůzy a potom melodii zapsal. Vznikla sonáta Ďáblův trylek (Trillo del Diavolo). Dodnes je oblíbenou součástí repertoáru houslových virtuosů.

Zdroj: zkráceno a upraveno z-http://www.spi­rit.cz

Další odpovědi
arygnoc

žádný.
jde o synonyma označující mytologickou bytost obývající podzemí (v křesťanství vnímané jako peklo), podzemní království, kde jsou tradičně posílané duše mrtvých za trest.