Pruzkumnik

Jaký je rozdíl mezi tuhým lihem a pevným podpalovačem?

Mám takovou domněnku že se jedná o stejný produkt pod dvěma různými názvy, s tím že se prodávají každý pod jinou cenou, např:

Pevný podpalovač SOLO 32ks – 1 kostka na 10–12minut hoření, stojí 25kč (0,78Kč za jednu kostku s 10–12minut hoření)
https://www.al­za.cz/hobby/so­lo-podpalovac-pevny-petrolejovy-32-ks-d6126425.htm

zatím co Tuhý líh Esbit 6ks – 1 kostka na cca 12minut hoření, stojí 107Kč(17,83Kč za jednu kostku s cca12minut hoření)
https://www.vlko­dlak.cz/esbit-tuhy-lih-v-tabletach-6-ks-x-14g?sort=ps.pri­ce&order=ASC&pa­ge=4

Samozřejmě je to jenom příklad, namátkou na co jsem prostě klikl jako první.

Odpovědi
aliendrone

Tyhle věci jsem držel v ruce naposledy dááááávno. :)
Z BĚŽNÉHO praktického hlediska >

Pevný podpalovač (např. známé PePo) slouží ke snadnému rozdělání ohně a je už hned z první z něčeho jiného než tuhý líh. Je měkký, drolivý a zpravidla DOST čadí a smrdí, takže ohřívat si ve stanu čaj na vařiči pro pevná paliva je VELMI nevhodné. Ale do kamen je dobrý, na táborák už méně – to je stejné, jako kdybys ho rozdělal pomocí benzínu, opékané špekáčky nebudou to pravé ořechové, leda bys nechal oheň DLOUHO odhořet.

Pevný líh – tablety pro kempování BÝVAL prakticky čistý urotropin (hexamin), obzvláště ten ruský byl vhodný k dalšímu chem. zpracování. ;) :D
Dnes je to kdovíco, to kvůli 11.září. Je vhodný i k použití v interiéru právě kvůli tomu, že tolik nedýmí (prakticky vůbec) a nesmrdí jako PePo.

Tak si ty výrobky pamatuji já, ale to už je let… Kdoví jak vypadají dnes. :)

elkon

Myslím, že složení je stejné, pouze tvary a výrobci různí. A ceny pak také různé. Ještě dodám, že pokud jde o podpal při grilování, nejlépe se nám osvědčil tekutý podpalovač. Prodává se v podobných lahvích jako třeba ocet.

Emefej

Zásadní je rozdíl v chemickém složení. Tuhý líh je urotropin, pevný podpalovač je směs parafinů a petroleje. S tuhým lihem si raději nehraj, může to mít třaskavý průběh.