Kuchařosatan

Jaký je rozdíl mezi tím že někdo něco nemůže a někdo něco nesmí?

Odpovědi
hapiky

Kdo nemůže, byl by rád, kdyby mohl, kdo nesmí může ale obvykle nechce!

ivzez

V češtině se často zaměňuje sloveso smět (nemít něco zakázaného)
slovesem moci. To má ale jiný význam: moci (mít možnost; dokázat) něco
udělat je něco jiného než smět něco udělat.

Příklad:
Hospodský může nalít nezletilému, přestože to udělat nesmí (zakazuje mu
to zákon). Pokud tak učiní a přijde se na to, bude patřičně potrestán.

Kepler

Mladí můžou, ale nesmí. Staří smí, ale už nemůžou.