Džanička

Jaký je rozdíl mezi syntezátorem a elektronickýma klávesama.. (Když tady nemluvím o ceně..)

Odpovědi
mosoj

Stejný jako mezi keyboardem a elektronickýma klávesama. Všechno to má uvnitř syntezátor.

cochee

Klávesy, slangově samohrajky, tvoří zvuk přehráním hotových, z výroby nachystaných, zvukových vzorků z paměťových bank, kromě toho mají v presetech různou podporu automatických rytmů a podobně (zmáčknu čudlík – hraje to samo rytmus, od toho samohrajky, můžu do toho hrát na klávesách sólo). Syntezátor zvuk tvoří různými matematickofy­zikálními metodami, nikoliv přehráváním hotových vzorků. Syntezátor může být dokonce i bez kláves, vše se pak řídí počítačem přes MIDI rozhraní. (MIDI ale mají i klávesové syntezátory). Dále existují i speciální syntezátory, na které se vůbec nehraje na klávesy, například theremin. A konečně známou odrůdou syntezátoru je sampler, který pracuje s nasnímanými zvuky (nasnímané uživatelsky, ne z továrny), které může (a nemusí) ještě podrobovat různým procesům a tím zvuk měnit k nepoznání.

veselator1

Je to tak, u klasických elektronických kláves jsou většinou pouze předprogramované zvuky, se kterými už ve většině případů nic neuděláte. Většinou se jedná o krátké nahrávky reálných nástrojů (klavír, kytara atd). Kdežto u syntezátoru zvuky vznikají čistě elektronickou cestou a je u nich možno ovlivňovat mnoho parametrů. To ovšem závisí na druhu syntézy a to by bylo na delší povídání.