geekocz

Jaký je rozdíl mezi styrenem a polystyrenem?

Doplňuji:
Zjednodušeně to znamená co? Že polystyren je pevnější? lepší izolant? je těžší?

Nejlepší odpověď
arygnoc

samotné názvy prezrádzajú čo je čo:
styrén je východzia látka na prípravu polystyrénu (poly- znamená mnoho).

styrén je nenasýtený uhľovodík, C6H5CH=CH2, bezfarebná, ako benzín voniaca kvapalina.

polystyrén je makromolekula zo stovák molekúl styrénu, pevná látka.
v rozdielnosti látok je podstatné najmä skupenstvo – kvapalina/pev­ná látka.

styrén sa používa ale napr. i na prípravu kaučukov.

:-Q

Další odpovědi
Quimby

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Sty­ren
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Po­lystyren

Polystyren je prostě jen více styrenů pospojovaných do jedné velké makromolekuly.
Doplňuji:
Ne, to nevypovídá o vlastnostech skoro nic, v odkazech máš dokonce napsáno, že styren je kapalina, polystyren je pevná látka.

Jde o proces jménem polymerace. Styren se pomocí chemických vazeb pospojuje do jednoho dlouhého řetězce a tím se vytvoří Polystyren, taky to vysvětluje proč už to není kapalina.
Samozřejmě polystyren na kterej narazíš není jedna makromolekula, ale více těch řetězců zapletených do sebe, ale z chem. hlediska by bylo možné aby celej materiál byl jen jeden řetězec, ale v praxi by se prostě roztrhnul.

geekocz

Děkuji za objasnění , takováto definice mi do konce života určitě postačí :).

Quimby

Možná by ti ještě pomohlo kouknout na ty odkazy, u styrenu máš obrázek jak vypadá vzorcem a u polystyrenu je vidět jak je pospojovanej.