Jaký je rozdíl mezi špuntem a zátkou?

Jinak přeji krásný den s teplotou mírně nad nulou!!!

Nejlepší odpověď
www

Pouze v původu slov, jinak (v podstatě) žádný.
Dále je v češtině pod pojmem zátka označováno technické zařízení.

Další odpovědi
zl@tk@

Dle materiálu ze kterého je špun či zátka vyrobená. Špunt je zpravidla z korku a zátka může být i kovová ( pivní zátka ) nebo z umělé hmoty ( šumivé víno ). Záměrně neuvádím sekt, protože tam se používá korek.

johana 56

Špunt je zasunut do otvoru celý,např.korkový v lavi vína.
Zátka těsní uzavíraný otvor,může přečnívat např.skleněná používaná v lboratořích,gu­mová vypouštěcí.Využití je stejné,nic by nemělo vytéct.
Doplňuji:
V laboratořích.
Možná bude zajímavé,že výraz zátka se používá i v cukrovarnické terminologii.V tom­to případě dochází vlivem zhoršené kvality řízků k nerovnoměrnému odčerpávání šťávy z extraktoru.

hanulka11

já myslím, že je rozdíl
špunt se strčí do lahve a tím ji uzavře
zátka je jen korunkový uzávěr na hrdle

Bičiště

Výraz špunt pochází z němčiny – Der Spund = zátka.
Pro korkový špunt mají němci výraz Der Korken
Pro průmyslovou zátku Der Zapfen.
Nejsou to všechny možné výrazy, němčina je taky slovně bohatý jazyk, ač se říká, že se hodí jen na bojiště a do koníren.U nás taky všemu ale neřekneme špunt a rozlišujeme: uzávěr, korunkový uzávěr, šroubová zátka,špunt z korku, špunt z plastu,špunt z umělého korku,a další.