lindex

Jaký je rozdíl mezi slovem PODŘADNÝM a SOUŘADNÝM?

Jaký je rozdíl mezi slovem PODŘADNÝM a SOUŘADNÝM? Děkuji za odpověď :)

Děkuji za odpověď :)

Nejlepší odpověď
annas

Podřadný

  1. méně důležitý; vedlejší, druhořadý, druhotný, podružný, nevýznamný, bezvýznamný: kniha p-ého významu; p-á okolnost; zaujímat p-é místo podřízené, nesamostatné; mít, hrát p-ou úlohu; jaz. p-é souvětí v kt. jsou věty v poměru závislosti, hypotaktické (op. souřadné)
  2. horší co do jakosti; nedokonalý, nehodnotný, méněcenný, bezcenný, chatrný, špatný

Souřadný
souřadný příd. mající stejný řád, stupeň, hodnotu: souřadné pojmy;

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/

Pokud jde o oblast jazyka rozlišujeme

  1. s. souřadné = . souvětí souřadné v kt. jsou alespoň dvě věty hlavní (× podřadné);
  2. podřadné = podřadné souvětí v kt. jsou věty v poměru závislost ( x souřadné)

Další odpovědi
hapiky

Slova jsou významově opačná, alespoň co se týká případu souřadného spojení dvou vět, kde není ani jedna věta včleněna do druhé jako její člen. Opakem souřadnosti je podřadnost. Podřadnost i souřadnost je možné použít nezávisle v několika různých významech.