hanculka

jaký je rozdíl mezi slovem kropicí a kropící.

Nejlepší odpověď
annas

KropIcí – slouží ke kropení – např. kropIcí konev.

KropÍcí – je slovesné přídavné jméno – vyjadřuje děj – člověk kropÍcí zahradu používá kropIcí konev.
Doplňuji:
Dějová přídavná jména (kropící) stojí zpravdila za podstatným jménem a bývají rozvitá – viz příklad. Vyjadřují děj, činnost, která právě probíhá.
Podoba kropicí, čisticí atd. jsou účelová přídavná jména – konev slouží ke kropení, hadr k čištění atd.

Další odpovědi
IK

Slova s krátkým i jsou přídavná jména účelová a vyjadřují to, k čemu daná věc nebo jev slouží: kropicí vůz, řídicí páka, školicí středisko.
Přídavná jména s dlouhým í jsou dějová, jimiž se popisuje činnost právě probíhající: kropící vůz (který právě teď kropí), páka řídící chod stroje, lektor školící posluchače. Pro tato přídavná jména s dlouhým í je obvyklé, že jsou rozvitá a že stojí až za podstatným jménem (vůz kropící silnici).

Zdroj: http://www.ces­kybezchyb.cz/new­s.php

Sůwa

Na zahradě byla sousedka, kropící záhony kropicí konví.

Drap

Kropice – nástroj na kropení, někdy také kropítko, nebo kropenka, kropnička
Kropící – to co kropí .....kropící konev, kropící zařícení, kropící zahradník