ratava

Jaký je rozdíl mezi šlechtěním rostlin a jejich genetickou modifikací?

Není to totéž? A jestli ano- proč, když někomu podám např. jablko se slovy „…to je nově vyšlechtěná odrůda…“, nevadí mu to tolik (v podstatě vůbec),jako když se řekne „…je geneticky modifikované…“?

Nejlepší odpověď
Luxx

u šlechtění se pro získání určité vlastnosti použijí jedinci, kteří už tuto vlastnost mají a dále se mezi sebou kříží a u potomků se pak tato vlastnost taky projeví..
u genetické modifikace tu vlastnost vecpeš do genomu rostliny a je to..
(zjednodušeně řečeno..)

Další odpovědi
gecco

Šlechtění je výber z existujících vlastností různých odrůd.
Genetická modifikace je pak manipulace s geny.
Rozdíl vidím v tom, že modifikací genové výbavy je možné vyvinout něco, co by jinak (ovlivňováním přirozeným prostředím) nemohlo vzniknout, případně něco, co může být pro přirozené prostředí škodlivé.

johana 56

Šlechtění je dlouhodobé,cílené využívání dědičných vlastností rostlin za účelem získávání nových,kvalit­nějších, výnosnějších druhů.
Genetická modifikace pomáhá zjišťovat přítomnost užitečných nebo škodlivých látek ,obsažených v rostlinách vlivem těchto změn,při jejich dalším využití (krmivo pro zvířata,složení půdy,výroba potravin aj.).

rigormortis

Šlechtění je genetická modifikace, ale ne každá genetická modifikace je šlechtění.

Šlechtěním rozumím zvýraznění genu, který je u daného živočicha potřebný, žádoucí, což lze dosahovat různě…třeba i přímou genetickou modifikací.

Ale když donutím kukuřici generovat pesticidy (tuto vlastnost předtím neměla a byla uměle dodána do genů rostliny) již nejde o šlechtění ale o čistou modifikaci.