Jaký je rozdíl mezi skleníkovým a normálním sklem?

Nejlepší odpověď
mosoj

Skleníkové sklo propouští UV záření. Normální ne.

Další odpovědi
Lamalam

Skleníkové sklo propouští víc UV záření, než normální sklo.

Kepler

Opravdové sklo UV záření téměř nepropouští, ať už je použito v oknech, nebo ve skleníku. UV záření propouští např. polykarbonátové „sklo“, popř. i jiné termoplasty, které ale se sklem nemají nic společného až na to, že jsou průhledné.

Upřesnění: běžné sklo propouští jen nejměkčí UVA záření, proto se pod ním neopálíme. Veškeré UV záření propouští jen speciální křemenné sklo

mzm

S tím UV… možná je to „skleníkové“ jenom čistší. Pamatuju EPROM, co měly okýnko, a mazaly se UV zářením. A aby to UV prošlo používalo se čisté křemíkové sklo.

Tož tak.

Kepler

Okýnko v EPROM obsahovalo křemíkový čip, nikoliv křemíkové sklo. Ostatně nic takového jako křemíkové sklo neexistuje, když tak křemenné. Tož tak.

mzm

Ano, správně křemíkové…
A eprom skutečně měly nad křemíkovým čipem křemenné sklo. Zkuste najít obrázek třeba epromky 2716.

mzm

..ještě dodatek: mazání probíhalo asi 10 minut. Jistá tehdy sovětská společnost (tuším někde na Ukrajině) produkovala EPROM, které se nesmazaly ani po 15 minutách, musel se proces několikrát opakovat a tradovalo se, že tyto EPROM se smažou pouze blízkým jaderným výbuchem..... 😉