Fazzz

Jaký je rozdíl mezi skleníkem a pařníkem?

Nejlepší odpověď
beer

Skleníky jsou větší a hlavně vyšší. Pařníky menší, nižší a levnější. Průhledná část se dělá dnes i z plastů, u pařníků je výlučně plastová.

Doplňuji:
Příklad:
http://www.ma­ll.cz/skleniky/
http://www.ma­ll.cz/parniky/

Zdroj: Nabídky skleníků a pařníků – net

Další odpovědi
Hykam

Pařník je pouze dřevěný rám zasazený do země. Uvnitř se vybere zemina, nakydá hnůj, převážně koňský, je teplejší a navrch se dá opět část zeminy, do které se vysejí semena. V pařníkách se převážně dělá sadba, která se později, když už to klimatické podmínky dovolují, vysazuje na pole.
Pařníky se zakrývají menšími dřevěnými rámy. Beer píše výlučně plastová, já znám pouze prosklená. Na noc se ještě přikrývají dle nočních teplot rohožkami, dříve rákosovími, dnes už převážně polystyrenovími.

Skleník je v podstatě takový prosklený domek, kde se můžete jak píše Mapel i postavit. Ve skleníku si můžete samozřejmě i předpěstovat sadbu, ale i můžete zde pěstovat např. okurky rajčata, papriky…
Skleníky se dens již dělají i z plastu. Jsou náročnější na vytápění.

Mapel

Skleník je to velké, kde se mohu i postavit a pařník je to malé asi 30cm nad zemí. Určitě bude na webu odkaz.
Doplňuji:
Výroba je individuální a mohou být i pařníky prosklené. S otcem jsme měli skleníky i pařníky jen prosklené a i dnes udělám pařník ze skla. Pro ty mladší je to asi div, ale pravdivý.

Drap

Skleník může být i vytápěný a mohou se v něm pěstovat plodiny a rostliny po celou dobu jejich vegetace.Vše se urychlí díky připraveným podmínkám. Pařník / pařeniště / slouží převážně k předpěstování a ke zrychlení počátečního růstu rostlin. Jak rostliny povyrostou, nechává se většinou už nezakrytý

Fazzz

děkuji Vám všem za odpovědi, pomohlo mi to v rozhodování, který z nich si mám pořídit. :)

Sůwa

Kdysi se pařeniště dělalo zejména z oken, zapuštěných i s rámem do země a křídla se zvedala podle teploty a vlhkosti. Kamarád to měl všechno řízené elektronikou, takže když čidla ukázala přílišnou vlhkost, teleskopy samy víko nadzvedly. Když to viděla sousedka, měla z toho málem infarkt – nikdo nikde a „země se otevírá“. Já jako roční jsem se prý dědečkovi po pařeništi rozběhla. Mně se nestalo nic, pařeniště se muselo nově zasklít 🙂.

Fazzz

Teda, ještě že se ti nic nestalo, ale radši si pořídím rovnou skleník a bude. :)

kaktus456

Jaké máte nakonec zkušenosti s tím skleníkem? Já teď taky váhám mezi tímto http://www.swis­shobby.cz/zah­radni-sklenik-z-polykarbonatu-gardentec-ok/ a pařeništěm http://www.swis­shobby.cz/pare­niste-z-polykarbonatu-ok/. Myslím si, že to pařeniště mi bude bohatě stačit, ale doma mě přemlouvají rovnou ke skleníku…nevím, pořád váhám