VanEgg

Jaký je rozdíl mezi separátním mírem a kapitulací?

Nejlepší odpověď
Quimby

To jsou dvě rozdílné věci.
Když uvedu příklad. Německo vyhlásí válku Francii, VB jako spojenec Francie vyhlásí válku Německu. Po roce válčení si ale VB řekne, že jí za to Francie nestojí, dohodne se tedy s Německem a vyhlásí separátní mír – válka pořád pokračuje, ale určité země spolu vyhlásí mír. Francie je tedy sama proti Německu, takže začně prohrávat a kapituluje – vzdá se.

Další odpovědi
annas

kapitulace = vzdání se části n. veškerých ozbrojených sil nepříteli, složení a vydání zbraní, obvykle potvrzené písemnou dohodou, event. s podmínkami; vydání pevnosti.

Např. kapitulace Německa
„Již 7. května 1945 ve 2:41 hodin v Reměši podepsal z nařízení Hitlerova nástupce velkoadmirála Dönitze německý generál Alfred Jodl bezpodmínečnou kapitulaci Německa. O půlnoci z 8. na 9. května v bývalém důstojnickém kasinu v Berlíně-Karlshorstu dokument svými podpisy ratifikovali za přítomnosti maršála Žukova vrchní velitelé německých ozbrojených sil. Do půlnoci 8. května 1945 měly všechny německé jednotky složit zbraně. Pro Evropu tak skončil nejkrvavější konflikt v dějinách lidstva.“
http://www.moderni-dejiny.cz/cla­nek/162-kalendarium/

Separátní mír = .mír uzavřený mezi účastníky obou válčících stran odděleně; uzavřít separátní mír s jedním z nepřátel.
Např. brestlitevský mír
Separátní mírová smlouva uzavřená 3. 3 1918 v polském Brestu Litevském (dnes v Bělorusku) mezi sovětským Ruskem na jedné a centrálními mocnostmi (Německem, Rakouskem-Uherskem, Bulharskem a Tureckem) na druhé straně.

http://www.co­jeco.cz/index­.php?id_desc=11868&s_lan­g=2&detail=1&ti­tle=brestlitev­sk%FD%20m%EDr

--
V odkazu na archiv Odpovědí je jen otázka na separátní mír, nikoliv na kapitulaci.

klumprt

Má to mnoho společného, například, že se obojí dá nepochybně najít na googlu. Jen tak bez googlu bych tipnul, že kapitulace je uznání porážky všem nepřátelům a separátní mír je uzavření míru s jedním nepřítelem a pokračování ve válce s dalšími.
Příklad jednoho je kapitulace Německa v roce 1945 a příklad druhého je uzavření míru mezi Ruskem na jedné straně a Německem, rakouskem aj. na druhé straně za první světové války, když to Rusko vzhledem k bolševické revoluci přestalo všechno zvládat.

Klaproth

Už to tu bylo http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-to-separatni-mir