tvaruzekcz

Jaký je rozdíl mezi šampaňským, sektem a perlivým vínem?

Odpovědi
seraphico

Šampaňské se může vyrábět pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne. Tato zásada je v Evropské unii zakotvena ve statutu chráněného místa původu (PDO). Výroba šampaňského je povolena ze tří odrůd, jimiž je rulandské modré, mlynářka a Chardonnay.

Dovolím si Keplera poopravit, respektive uvést na pravou míru rozdíl mezi šumivým a perlivým vínem, aby nedošlo k nějakému omylu.

Po vstupu do Evropské unie jsme také přijali evropské normy. Do této doby byla šumivá vína vyráběna prvotní, popřípadě druhotnou fermentací. Dokvašovaly se v lahvích nebo tancích. Po vstupu do EU už mohou být i šumivá vína sycená CO2.

Proto není rozdíl mezi šumivým a perlivým vínem ve způsobu výroby, nýbrž v přetlaku CO2 v láhvi.

U šumivých vín to jsou při teplotě 20°C minimálně 3 bary a u perlivých vín to je při stejné teplotě 1 – 2,5 baru.

Zdroj: https://cs.m.wi­kipedia.org/wi­ki/%C5%A0ampa%C5%88sk%C­3%A9_v%C3%ADno

JežíšKristus

Velký, malý, nicotný?

„Jaký“ – ptáme se na vlastnosti..
„Který“ – ptáme se na ten který konkrétní.

Jinak ale, záleží na tom, ve které jurisdikci se nacházíte. Například většina světa uznává, že pravé šampaňské pochází a je produkováno pouze z francouzského regionu Champagne. Nicméně v Ruské federaci platí, že šampaňské lze vyprodukovat pouze v Rusku. Slovy klasika, země, kde zítra již znamená včera.

Zdroj: https://www.mzv­.cz/moscow/cz/ob­chod_a_ekonomi­ka/francouzske_sam­panske_v_rusku_ne­ni.html

Kepler

Za šampaňské víno mohou být označována jen vína z francouzské oblasti Champagne. Sekt se vyrábí i v jiných oblastech. Pro tato vína je typické to, že se dokvašují v lahvích. Perlivá vína jsou dosycována oxidem uhličitým uměle, podobně jako limonády.

Milla

Ještě doplním, že sekt je vlastně souhrnný název pro vína, které jsou šumivá nebo perlivá, viz https://www.o­cenenavina.cz/slov­nik-vinarskych-pojmu/sekt/

Tedy i šampaňské je druh sektu, ale sekt nerovná se jen šampaňské ;)

Dochy

JK: Cos tím chtěl říci? Nebudu se ptát „Který je rozdíl…“