Jaký je rozdíl mezi rychlopisem, brachygrafií a tachygrafií?

Nejlepší odpověď
annas

Brachygrafie – užívá se při stenografii, psaní těsnopisem. Slova se nevypisují celá, ale krátí se podle určitých pravidel. Existují zkratky stejné pro různá pojmenování, záleží na kontextu.

Mohou to být i jiné zkratky než těsnopisné v běžném písmu – souvisí e zrychlením psaní.

Tachygrafie je synonymum pro rychlopis – třeba psaní zkráceným způsobem, využívá brachygrafii = zkratky.

Rychlopis – tachygrafie – ´rychlé psaní – třeba i na PC, rukou, těsnopisem. Tachys = rychlý.

Záleží i na tom, zda a jak kdo zachytí lidskou řeč. Běžně se uživá asi 180 slov – minimum pro komorní těsnopis. Obecně zachycení řeči těsnopisem je asi 130 slov. . Ale je třeba znát velké množství zkratek.

vl. v.. + https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/T%C4%9Bsno­pis