lilalola69

Jaký je rozdíl mezi romem a cikánem?

Nejlepší odpověď
annas

Zkuste si projít archiv odpovědí, dovíte se další zajímavosti i rozdíl mezi těmti pojm.y, původem atd.

http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=Rom%20ne­bo%20cik%C3%A1n

Romové (exoetnonymum Cikáni) jsou etnikum, jehož kořeny sahají do středověké Indie.

Exonyma
V Česku běžné označení „Cikán“ pochází z řeckého slova „athinganoi“ z 8. století, které označovalo buď separátní heretickou sektu, nebo přímo samotné Romy.

S termínem „Cikáni“ se Romové beze zbytku neztotožnili nikdy. V roce 1990 v Českos­lovenské televizi tehdejší předseda Romské občanské iniciativy (ROI) JUDr. Emil Ščuka prohlásil: „Cikáni je označení deklasované sociální skupiny, Romové je označení národa..

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Ro­mov%C3%A9

Další odpovědi
Nuk nuk

Etnicky v podstatě žádný, spíše je jazykový.
Slovo „cikán“ pochází ze starší češtiny, kde neznamenalo ani tak označení národa, (proto se také píše s malým „c“) ale kohokoliv, kdo byl chudý, cestoval z místa na místo, případně se živil buď jako nádeník nebo v hoším případě zlodějinou – bylo ale jedno jestli byl bílý nebo snědý.

Róm je název jednoho z romských subetnik, které se do této skupiny dnes počítají.Dnes se používá proto, že označení „cikán“ je vnímáno jako nadávka. Jako obecné si ho de facto zvolili sami Rómové, a to proto, že Rómové tvoří dnes největší skupinu. Slovo „rom“ v romštině znamená „člověk“.

Drap

Žádný. Někteří cikáni jsou romové.
Doplňuji:
Pro zajímavost :
http://letecka­posta.cz/178081010

Awe

Asi takový jako mezi hňupem a blbcem, tedy žádný.Je to bordel jako bordel

Kelt

Rozdíly jsou uvedeny, a to se nebudou zpívat písně jako . Kdo to byl, cikán, černý cikán. V písni Tancuj, tancuj vykrúcaj, ze zpívá Pobil cikán cikánku. Pak existuje opereta Cikánský baron , v originále Le baron tzigane. Kalmán má v operetě slavnou árii Joj, cigán https://www.y­outube.com/wat­ch?v=pNE5HUM-ul8,
A co film: Cikáni jsou do nebe? Všude v Evropě jsou takto nazýváni, nikomu to nevadí, tak nevím, proč zrovna tady. Tyto písně vyjadřují kulturu národa, jeho dědictví tradice. Dokonce v hudbě existuje cikánská stupnice. To si my začneme říkat místo Čech, protože je to anglicky czech, podobně jako šek, Bohémové, nebo Bémové. Byl tady protektorát Bohmen und Mahren. .