Retko

Jaky je rozdil mezi revenue a income??

Diky

Nejlepší odpověď
1popelka1

Revenue – příjem, výnos, tržba, důchod; státní příjmy; berní úřad
Revenue – the money that a government receives. (Peníze, která vláda přijímá.).
Př. Most of the government’s re­venue comes from income tax.
Synonyma – income, take, profit, receipts, proceeds, return

Income – příjem, důchod, výnos;
Income – money received by a person as a wages. (Peníze přijaté osobou jako mzdy.)
Př. He cannot support his family on his income.
Income tax – a tax paid on income that is more than a certain amount.
Synonyma – salary, earnings, wages, pay; revenue, receipts, return