makabu

Jaký je rozdíl mezi provokující a provokativní?

Tato dvě slova mi přijdou jako synonyma. Je mezi nimi ale nějaký zásadní rozdíl?

Nejlepší odpověď
Klaproth

Já v tom rozdíl cítím. Provokující – už provokuje. Provokativní – může působit dojmem, že chce provokovat.

Další odpovědi
elkon

Provokující je někdo, kdo právě provokuje, provokativní může být třeba oblečení.

annas

Synonyma j uvedených přídavných jmen
"provokující

  1. provokativní, dráždivý, vyzývavý, pobuřující
  2. podněcující

provokativní
provokační, pobuřující, vyzývavý, nápadný, výstřední"

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-ceskych-synonym/provo­klativn%C3%AD

dívka provodívka
Provokující – slovesné přídavné jméno – vyjadřuje děj aktivní – dívka provokující (provokuje svým oblečením.

Provokovaný – – je tvar utvořený od příčestí trpného – vyjadřuje výsledek děje, užívá se v pasivu. Chlapec je neustále provokovaný k tomu, aby se např. naštval.