Kryšpín

Jaký je rozdíl mezi překupníkem a vekslákem z doby 1.-2. a 3. stupně socialismu?

Měl jsem diskuzi s právníkem, prý je v Česku část spoluobčanů, kteří sledují inzeráty / auta, chaty, pozemky ap. / levně zakoupí a obratem s přirážkou prodává, bez odvodu daní státu.

Odpovědi
hapiky

Měl bys nejprve uvést, co je 1,2,3 stupeň socialismu(pokud myslíš BSP).

autacek

Co má první část otázky společného s tou druhou?

Levně koupit, dráž prodat a nejlépe ještě pozdržet platbu je základ každého obchodování.

Usměrnění těchto činností státem a zdanění výdělku, stejně jako schopnosti státu daná kritéria ohlídat, je věc druhá.

aliendrone

Pamatuji socialismus, ale na nějaké jeho rozdělení na stupně si nevzpomínám.

Každopádně vekslák poškozoval „soc. hospodářství“ (trestný čin spekulace) tím, že se cpal/konkuroval do státního monopolu.

Překupník/obchodník žádnou trestnou činnost nepáchá, k tomu dojde až neplacením povinných odvodů/daní. :)

elkon

O žádných stupních socialismu nevím (to je nějaká blbost), a to jsem v důchodu. Vexlák šmelil s valutami a tuzexovými bony, zatímco překupník kupuje a prodává vše, na čem může zbohatnout

quentos

„… z doby jedna až dva a tři stupně socialismu“?

… to opět není česky.

Kryšpín

Socialismus 1 byl vybudovaný socialismus do roku 1958, poté se socialismus začal vylepšovat č. 2 až jej soudruh Dubček dovedl na jaře 1968 k dokonalosti, tento socialismus s lidskou tváří ukončil svoji činnost 21.8.1968 a započal za pomocí třetiny národa normalizovaný socialismus č. 3. Tito normalizátoři měli později nejlepší odraz-můstek po hedvábno-sametově-klíčováním v roce 1989 k přechodu k vysněnému kapitalismu s českou tváří.