Frogman

Jaký je rozdíl mezi „povinný“ a „podmíněně povinný“?

Nejlepší odpověď
annas

Pokud se týká studia na vysoké škole, je třeba získat určitý počet kreditů z povinných předmětů a podmíněně povinných, abyste studium ukončil.

Povinný předmět je ten, který je závazný pro další studium, musí být také ukončený (např. zkouškou). Jeho obsah býval (snad stále je) součástí státní závěrečné zkoušky

Podmíněně povinný – znám spíš jako povinně volitelný, který je něčím podmíněný, tedy musí být splněna určitá podmínka.

Jsou dané předměty, které se týkají vašeho oboru, nemusíte absolvovat všechny, ale vybrat si některý/é, uzavřít je, abyste získal kredity.

Na střední škole je to podobné – z některých povinných všeobecně vzdělávacích či odborných předmětů skládáte maturitní zkoušku.

Třeba jazyky – jejich výuka je zařazená do osnov jako povinná, ale můžete si vybrat, který jazyk chcete studovat – záleží na nabídce školy – takže volitelný předmět se stává povinným.

Další odpovědi
ivzez

Vzhledem k zařazení do kategorie „Jazyky“ odhaduji,
že míníš „povinně volitelný“ předmět (jazyk).

Je-li to tak, potom jde o předmět, který si můžeš vybrat (zvolit) z určité
nabídky. Po výběru se stane povinným. Nelze nevybrat žádný předmět.
Není ani možné předmět přestat navštěvovat.

Dochy

Ještě mně napadá jedna možnost, nevím zda sedí správně k tomu termínu podmíněně povinný. Na rozdíl od povinně volitelných předmětů (typicky jazyky – musíš si vybrat ke studiu alespoň jeden či dva z nabídky) mohou být některé předměty povinné pro ty studenty, kteří plánují (nebo už jsou přihlášeni) v navazujícím studiu (etapě studia) studovat určitý obor/směr. Povinné předměty jsou zkrátka povinné pro všechny studenty daného oboru.

Mc Merkurion

… povinný je povinný …
… podmínečně povinný je povinný za určitých podmínek …

Frogman

Vždy, když se ptám na něco ohledně češtiny (významu, rozdílu…), dávám to do kategorie JAZYKY.

Přesně se to týkalo jednoho zákona (nebo možná spíš pravidla): http://www.mvcr­.cz/clanek/me­todicky-pokyn-k-vyhlasce-c-64-2008-sb-o-forme-uverejnovani-informaci-souvisejicich-s-vykonem-verejne-spravy-prostrednictvim-webovych-stranek-pro-osoby-se-zdravotnim-postizenim-vyhlaska-o-pristupnosti.aspx – v přiloženém PDF na straně 10 na řádku 2
Tohle je ten oficiální dokument, původně jsem to četl ze zkrceného tabulkového vydání, které na netu, myslím, ani není.

ivzez

V tomto případě jde o pravidlo, které je povinné v případě splnění určitých podmínek.

Jde-li o web většího rozsahu, je pravidlo č. 17 pro tvůrce webu povinné. Pro weby menšího rozsahu (s menším počten stránek) povinné není.

ivzez

Pro odpověď na tuto otázku zde bohužel není dostatek prostoru. Musel by ses seznámit s vyhláškou o přístupnosti [ http://www.mvcr­.cz/clanek/vyh­laska-c-64-2008-sb-o-forme-uverejnovani-informaci-souvisejicich-s-vykonem-verejne-spravy-prostrednictvim-webovych-stranek-pro-osoby-se-zdravotnim-postizenim-vyhlaska-o-pristupnosti-10.aspx ] a teprve v návaznosti na ni s metodickým pokynem k ní.

Ty sis vybral jenom metodický pokyn a z něj jenom jednu větu (pravidlo) aniž bys znal souvislosti…

ivzez

Jenže v tomto případě nejde o češtinu, ale o právní význam.

Mc Merkurion

… například pravidlo 17 je povinné, ale:„Pozn.: Pokud je text (nebo text v obrázku) použit pouze jako dekorace a nenese žádný
informační význam, nemusí být tato podmínka dodržena.“ >>> to je ono, platí jen za určitých podmínek … (použit tvůj odkaz)