Spartaboy

Jaký je rozdíl mezi posuzováním a odsuzováním?

Nevím co znamená slovo posuzování. Vím jen co znamená odsuzovat.V jedné knize se píše abychom neposuzovali a neodsuzovali vysvětlíte mi prosím jaký je mezi tím rozdíl? Taky by to ale asi znamenalo nedávat známky dětem ve škole protože to by mohlo být taky posuzování ne? Co je posuzování a jak se liší od odsuzování?

Nejlepší odpověď
Kepler

Posoudit znamená zvážit klady i zápory a vyvodit z nich závěr. Odsoudit je vyjádření nesouhlasu, odmítnout, vydat trestu.

Další odpovědi
annas

1. Posuzování, posuzovat
Lékař posoudí váš zdravotní stav, vy posoudíte, vyslovíte svůj názor na politickou situaci, na knihu, kterou jste četl., tedy ji hodnotíte, jindy . třeba jídlo, zda vám chutnalo, zda jste vhodně oblečený.

Literární dílo,.film atd. posuzují také odborníci, kritici, píši na ně hodnocení, ocení je kladně a doporučí divákům, čtenářům. Někdy záporně, takže je nedoporučí.

2. Odsuzování, odsouzení, odsoudit, odsuzovat

Vidíte někoho, jak třeba láme keře v parku, ničí stromy, takže se vám jeho čin nelíbí a odsoudíte jeho chování.

Když něco či někoho odsoudíte, tak jeho jednání či činy zavrhujete, odmítáte.

Posouzení i odsouzení je čistě individuální, záleží třeba na tom, jaké kdo uznává morální hodnoty, zda má kritik předpoklady, aby mohl dílo posoudit, ale také odsoudit kvůli tomu, že je nemravné, nemorální atd.

Věta v otázce – „abychom neposuzovali a neodsuzovali“

Chybí pokračování věty. Třeba abychom neposuzovali to, že se někdo stal bezdomovcem a za to ho neodsuzovali …
--

Škola – učitel při zkoušení přece musí posuzovat, tedy hodnotit vědomosti žáka, které podle něho odpovídají např. známce dobrý, dostatečný atd.

Ale proč by ho odsuzoval?: Že se nenaučil?

Posuzování může být samostatné – kladné, nebo záporné. Když je záporné, může, ale nemusí být hodné odsouzení.

Dochy

Co se bible týče tak záleží na kontextu.
Posuzování kvality výrobků je naprosto normální a přirozená věc. Posuzování schopností žáků, či posuzování třeba vhodnosti kandidátů na nějakou pozici je také OK. Posuzování něčí povahy, čí něčíh činů může být poněkud ošemetné, protože neznáte všechny okolnosti. pak je snadné odsoudit člověka jako takového naprosto neoprávněně…

ivzez

Nemáme soudit a odsuzovat lidi, ale posuzování, posudek,
hodnocení (známky ve škole) a oceňování (např. majetku) jsou potřebné.

Bez posuzování zdravotního stavu, znalostí, kvalifikace,
vlastností (ve smyslu vhodnosti pro ten který druh práce), se neobejdeme.

Spartaboy

Já to asi popletl ono to nejspíš není v Bibli. Píše se tam: Ale neposuzujte a neodsuzujte, neboť nevíte, proč a za jakým účelem k něčemu došlo.
A pamatujte si, že to, co odsuzujete, bude odsuzovat vás, a tím, co posuzujete, se jednou stanete. Napsal to Neale Donald Walsch.

ivzez

Nemohlo by jít o chybný překlad?