Kelt

Jaký je rozdíl mezi policajty a četníky? A jaká je náplň jejich činnosti?

Dříve byla bezpečnost, SNB a pod, dnes je tady Policie, vidíme auta s nápisem Policie, ve filmech Police, Polizei, ale také ve francouzském seriálu "Žena zákona " , se jedná o četníky , žandáry, Gendarmerie. Známe také Četnické humoresky. No a u nás je policie a městská policie. A ze seriálů, které je možné vidět v televizi je to rozděleno trochu jinak, Dálniční policie – Kobra 11, atd. V amerických filmech kromě detektivů od policie, vystupuje státní agent, který je jim nadřízen. Jak se v tom orientovat,? Děkuji

Nejlepší odpověď
dubraro

V každé zemi jsou vnitrostátní bezpečnostní složky nazvány a organizovány jinak.
Československé četnictvo vycházelo z rakousko-uherského. To bylo něco jako dnešní obecní policie, v podstatě pořádková. Kromě toho ale za R-U existovala i policie, která byla státní a četnictvu nadřízená a zabývala se vážnou kriminalitou.
Dálniční policie jako speciální část policie dopravní není jen v Německu, existuje i u nás.
Ten „státní agent“ v amerických filmech je z organizace FBI (federální vyšetřovací úřad), který má působnost v celých USA a vyšetřuje nejtěžší kriminalitu. Jinak je naprostá většina policie v USA obecní, v malých městech šerifové, ve velkých městská policie. Státní policie existuje jen ve státě Texas, to jsou ti Texas Rangers.
Gendarmerie je v podstatě obecní policie ve Francii, druhá, státní složka je Polizia Nationale.
V Itálii totéž, Carabinieri a Polizia.
Ve Španělsku Guardia Civil a Policía Nacional.
Atd.

Další odpovědi
Rokio

Jednotka četnictva mívá stejné pravomoci jako policie, obvykle ale také plní úkoly vojenské policie.

zdroj: Wikipedie

Klaproth

Po roce 1918 u nás četnictvo sloužilo na venkově, policie ve městech.