tempestin

Jaký je rozdíl mezi pohanstvím a wiccou?

A ještě doplňující otázka- jak se vyslovuje wicca? :o)

Nejlepší odpověď
annas

Pohanství byl původně hanlivý pojem, kterým křesťané označovali všechna jáboženství, která uctívala množství bohů a duchů.
Původním významem slova pohan (z latinského paganus) byl venkovan či obyvatel odlehlých krajů. Mnozí vědci se domnívají, že tento výraz odrážel mimo jiné skutečnost, že v odlehlých končinách přetrvávaly i po pokřesťanštění pozůstatky starých polyteistických kultů.
Kult pohanství se, kromě božstev, soustředil především na uctívání přírodních objektů jako jsou stromy nebo prameny, nadpřirozených bytostí jako jsou víly, předků a praktikování rituálů. Doba jeho vzniku je neznámá a zaniklo během středověku pod vlivem přicházejícího křesťanství. Mnoho pohanských zvyků se však zachovalo až do současnosti především v lidové kultuře – slunovrat, vynášení Smrtky, pálení čarodějnic, filipojakubská noc atd.

http://davnyo­bycej.cz/co-je-to-pohanstvi/

Wicca (vika) je současná tradice pohanského náboženství a zároveň je magickým iniciačním systémem, který slouží primárně k poznání sebe sama, světa a interakci s Božskými silami a souznění s přírodou, jejími rytmy a změnami. Wicca je zároveň jednou z tradic současného čarodějnictví. Na těchto stránkách najdete o této tradici některé základní informace. Tyto stránky se věnují Wicce takové, jakou ji založil Gerald B. Gardner v 50. letech minulého století, a ve které dodnes pokračuje stále rostoucí počet jejích zasvěcenců. Zároveň jsou na této stránce některé obecněji laděné články věnující se pohanství a přírodní magii.

http://www.wic­ca.cz/