Jaký je rozdíl mezi „Podáním vysvětlení“ a „Předvoláním svědka“?

Přišel mi dopis od Policie k nadpisem Předvolání svědka a vůbec nevím o co jde, není to tam uvedeno. Trochu jsem pátra na internetu a našel jsem že existuje ještě podání vysvětlení tak by mě zajímalo jaký je mezi tím rozdíl

Nejlepší odpověď
led

Pri podaní vysvetlenia môžte aj vyjadriť svoj názor a dohady na daný predmet vyšetrovania.
Pri podaní svedectva podáte len informáciu o tom, čo ste videli, alebo počuli. Nevyjadrujete svoj subjektívne dohady a názor na vec.

Další odpovědi
Mili @

Myslím, že podání vysvětlení se týká osoby samotné, tedy jeho záležitosti, kdežto svědek svědčí o události, již byl svědkem.

advokatka

Podání vysvětlení je taktéž objektivní záležitost, nikoliv vyjádření názoru. Slouží k tomu, aby policie vyslechla ty, kteří by v dalším řízení mohli být v pozici svědků nebo obviněných a ujasnila si, zda budou mít význam pro další řízení. Tj. podání vysvětlení, pokud se realizuje, předchází svědecké výpovědi. Ve většině případů nemůže na rozdíl od svědecké výpovědi sloužit jako důkaz.

JUDr. Lucie Štursová