zjentek

Jaký je rozdíl mezi plochým a otevřeným vesmírem? Přesněji, jak vypadá model plochého vesmíru?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Mícháš 2 věci dohromady – geometrii vesmíru s jeho ohraničeností (jakkoliv je mezi tím souvislost). Zkusím vysvětlit bez zbytečného zahýbání do zákoutí topologie, uvidíme. :)

Takže – tělesa se pohybují vesmírem (pokud na ně nepůsobí jiná tělesa/síly) po přímkách (v OTR geodetikách), to víš ze školy > 1. Newtonův zákon. Pokud jsou z kosmologicého pohledu tyto přímky zakřiveny kladně (tedy tak, že bys je mohl umístit na povrch řekněme převeliké koule, ergo „jejich konce se potkají“), jde o UZAVŘENÝ vesmír. Nemůžeš sice dorazit na „jeho konec“ (budeš podobně jako na kouli chodit stále dokola, na „konec koule“ nikdy nenarazíš, nicméně dorazíš do výchozího bodu, pokud budeš vytrvalý), každopádně takový vesmír je PROSTOROVĚ KONEČNÝ.

Další možností je ZÁPORNÉ zakřivení geodetik (podobně jako když se z boku podíváš na koňské sedlo), tedy vesmír se zápornou křivostí. Takový vesmír je NEOHRANIČENÝ, tedy OTEVŘENÝ. Ať půjdeš „stejným směrem“ jak dlouho budeš chtít, NIKDY se nedostaneš na výchozí bod, půjdeš stále dál a dál do nekonečna.

S tímhle úzce souvisí tzv. „decelerační parametr“, což je hodnota, která určuje míru zpomalování rozpínání vesmíru (že se vesmír rozpíná víme). V případě uzavřeného vesmíru je tento větší, než 1/2 (vesmír se nakonec přestane rozpínat a přejde naopak do kontrakce), v případě otevřeného vesmíru (decelerační parametr je menší než 1/2) se bude STÁLE rozpínat nade všechny meze.

No a jsme u toho PLOCHÉHO vesmíru, kdy je decelerační faktor =1/2 přesně, tedy vesmír s NULOVOU křivostí (geodetiky jsou SKUTEČNÉ „rovné přímky“). Dal by se přirovnat k rovině, kde platí Euklidovské axiomy jako že rovnoběžky se nikdy neprotnou [NEBO nejdříve v nekonečnu chceš-li]), součet vnitřních úhlů trojúhelníka je přesně 180° (π rad) atd. však víš. Prostě takový, jak si ho většina z nás představuje. Takový vesmír je rovněž neohraničený (nikdy nedojdeš na „start“, pokud půjdeš „jedním směrem“, i když tady snad není třeba uvozovek) a prostorově nekonečný.

V současnosti NEVÍME, jaký typ náš vesmír je, zda-li plochý nebo ne. Měříme usilovně, ale VYPADÁ to tak, že v rámci chybovosti měření jsme buď v plochém euklidovském vesmíru NEBO s velice mírně zápornou křivostí. Na kdysi tak oblíbený a preferovaný kladně zakřivený vesmír (který nakonec po období rozpínání expanzi zastaví, začne se smršťovat a zhroutí se sám do sebe) by dnes vědci nevsadili ani fufník. Rozmezí je těsné, fyzikové upřednostňují z mnoha důvodů plochý vesmír. Zkrátka náš vesmír je pro nás „tak akorát“ a to nejen v tomto ohledu. ;) :)

Mrkne semka > https://www.al­debaran.cz/bu­lletin/2003_43_­top.php

Další odpovědi
annas

"Otevřený vesmír

byl navržen r. 1932 A.Einsteinem a W.de Sitterem jako nejjednodušší model (z Friedmannových modelů) – otevřený model vesmíru s časovým počátkem a bez konce, s plochou (euklidovskou) geometrií; je zde uplatněn vztah mezi dnešní a tehdejší vzdáleností; v modelu je překračována rychlost světla (viz rychlost nadsvětelná)"

Najdete i další kosmologické modely

http://www.ge­neze.info/poj­my/subdir/mode­ly.htm

„Nové důkazy naznačují, že vesmír je uzavřený a zakřivený, nikoli plochý. Nové důkazy ale naznačují, že by mohl být zakřivený jako obří nafouknutý balón.“

https://techf­ocus.cz/veda-vesmir/1666-nove-dukazy-naznacuji-ze-vesmir-je-uzavreny-a-zakriveny-nikoli-plochy.html

Proč je vesmír plochý. Plochý vesmír – expanze nekonečná, zakřivení nula
https://dprvr­n.ru/cs/poche­mu-vselennaya-ploskaya-ploskaya-vselennaya---rasshirenie-beskonechno-krivizna/
--

"Jaký tvar má vesmír? Nová studie naznačuje, že jsme to celé pokazili

Modely
V plochém vesmíru, jak je vidět vlevo, se přímka rozšíří do nekonečna. Uzavřený vesmír, vpravo, je stočený jako povrch koule. V něm se přímka nakonec vrátí do výchozího bodu"

https://www.qu­antamagazine.or­g/what-shape-is-the-universe-closed-or-flat-20191104/

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.