tvaruzekcz

Jaký je rozdíl mezi originálním a generickým lékem?

Nejlepší odpověď
marci1

Generika jsou v podstatě léčiva, která jsou po vypršení patentové ochrany vyráběna jako kopie jiným výrobcem, než je držitel původního patentu. Naopak léčivo, které je uvedeno na trh jako první svého druhu (obvykle výrobcem, který ho vyvinul), je nazýváno inovativní (či originál- ní). 🙂

Podrobněji:
https://www.in­ternimedicina­.cz/pdfs/int/2012/10/12­.pdf

Další odpovědi
annas

Stejná otázka v odkazu i s odpověďmi

http://www.ole­cich.cz/encyklo­pedie/jaky-je-rozdil-mezi-originalnim-a-generickym-lecivym

"Jaký je hlavní rozdíl mezi originálním a generickým lékem?

"Originální i generický lék musí splňovat požadavky na účinnost, bezpečnost a jakost. Existují však rozdíly např. v rozsahu prováděných studiích.

Více najdete v odkazzu – posuzují se 3 ukazatele

1. Prokázání účinnosti, bezpečnosti a jakosti
ANO, v rámci schvalovacího procesu. – originální

ANO ANO, v rámci schvalovacího procesu. – generický

2. Klinické hodnocení fáze I. až III.
ANO, je prováděn dlouholetý výzkum. -originální

íNE, jsou prováděny pouze bioekvivalenční studie, které mají prokázat shodné vlastnosti s originálním lékem. – generický

3. Patentová ochrana
ANO, lék je chráněn lhůtami duševního vlastnictví u Úřadu průmyslového vlastnictví. – originální

NE, lék však může být uveden na trh až po uplynutí lhůt duševního vlastnictví originálu. – generický"