cvikra

jaký je rozdíl mezi opravátorem a renovátorem

Nejlepší odpověď
annas

"Renovátor je zastaralý výraz pro toho, kdo uvádí (památku ap.) do původního stavu. Dnes se spíš používá rrestaurátor.

renovovat – uvádět, uvést do nového, lepšího stavu; obnovovat, obnovit
restaurovat = obnovovat, obnovit, opravovat, opravit poškozené umělecké dílo, památku ap.

Výraz opravátor nepatří do spisovného jazyka.
Opravář – člověk, který spravuje poškozené věci.
Opravovat – uvádět něco poškozeného do dobrého stavu."

Další významy – označovat chyby – třeba pravopisné; upravovat text; uvést něco na správnou míru.

Vložila jsem významy z jazykových zdrojů, snad si uvědomíte rozdíl mezi slovy.

Další odpovědi
alcyon

a neni slovo renovator odvozene od renovovat, coz znamena neco vylepsovat, upgradovat… ?
Napr: Pristi rok budu renovovat svoji laborator(auto, jakykoliv jiny pristroj)
Doplňuji:
ja si nevsiml, ze si to zminoval, akorat ja to slovo slychavam celkem bezne, takze sem nevedel, ze je to zastarale :)

ivzez

Souhlasím s Annas, dnes se používá spíše slovo restaurátor.
Řekla bych, že slovo renovátor používají ti, komu dělá problém
rozlišit restaurátora a restauratéra …

Slovo „opravátor“ bych úplně nezavrhovala,
přestože je ve slovníku spisovné češtiny nenajdete.

Zatímco opravář většinou rozumí tomu, co dělá, a opravuje,
opravátor podle mne vymění jeden kus (součástku) za jinou
(často aniž by věděl, jak co funguje) …