Rohlik

Jaký je rozdíl mezi obyčejným a evakuačním výtahem?

Běžně v komerčních budovách ale i v obytných, je několik výtahů a u některých z nich je cedulka, že: „Výtah neslouží k evakuaci osob“. Zároveň je zde obvykle jeden výtah u kterého je cedulka: „Evakuční výtah“, případně něco podobného.

Má otázka teda zní, v čem se takové výtahy liší a co musí navíc splňovat ten evakuační?

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Evakuační výtah má buď napojení na náhradní zdroj, nebo automaticky při výpadku dojede do spodního patra. Normální výtah zůstane stát a v tu chvíli hrozí, že uvězněné osoby se např. udusí kouřem.

Dále evakuační výtah může být navržen tak, že je umístěn v místě, kde je méně pravděpodobné šíření požáru.

Ještě navíc toto:
Požadavky na evakuační výtah:
http://vytahy.tzb-info.cz/2944-technicke-pozadavky-na-evakuacni-vytahy

Např. dva výtahy mají společnou šachtu, evakuační musí mít samostanou a navíc odvětrávanou přetlakem, s náhradním zdrojem jsem měl pravdu atd. více se dočteš v odkaze.

Další odpovědi
Kepler

Evakuační výtahy musí mít nezávislý zdroj elektřiny. Při výpadku proudu naběhnou dieselagregáty, které stačí pokrýt alespoň nejzákladnější spotřebiče. Takto vybaveny bývají zpravidla nemocnice.