dust8

Jaký je rozdíl mezi občany a spoluobčany?

Nejlepší odpověď
annas

Jen upřesním, nepřesné odpovědi uživatele Fyzika

Spoluobčan není jen jedinec, který vyjadřuje vztah k občanům téhož státu = nejširší význam slova.

Spoluobčané jsou i ve městě, obc v poměru k ostatním j jedincům, kteří zde žiji, – užší význam.

Občan je příslušník státu nebo obce. Příslušnost k určitému státu = občanství, nikoliv občan. .

Možnost ověření v odkazu.

https://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=ob%C4%8Dan­stv%C3%AD+

Další odpovědi
Fyzik

Občan znamená příslušnost k určitému státu, spoluobčan znamená vztah mezi občany stejného státu.

Jestli někdo slovo spoluobčan používá jako zástěrku k označení Romů (což se děje), to je mi docela fuk.

led

Ak vás, občanov ČR osloví občan ČR, prípadne spoluobyvateľ vašej obce, môže vás osloviť aj „spoluobčan“
Ak by som vás chcela takto osloviť napríklad ja, ale teraz už ako občan SR nežijúca v ČR, môžem vás osloviť len ako občanov ČR.
Ale v prenesenom význame „Občan je příslušník státu nebo obce“(viď odpoveď annas) sme aj tak všetci občania EU, takže vás môžem osloviť ako spoluobčanov týmto spôsobom:
Vážení spoluobčania Europskej únie, ďakujem vám za pozornosť pri čítaní mojej odpovede…

jsemjá

Spoluobčan je občan občana.