ppajjass

Jaký je rozdíl mezi NVČ (několika nasobný větný člen) a PRVČ (postupně rozvíjející větný člen?

Český jazyk

Nejlepší odpověď
annas

NNVČ = jakýsi výčet více větných členů jednoho druhu, které jsou na stejné úrovni. Všechny jeho části rovny, žádná není nadřazená ostatním. Oddělují se čárkou nebo spojkou a můžeme je libovně přemistovat. Může jít o několikanásobný Po, Př, Pt , Pk atd.

Např.Jana , Eva, Karel a Marie šli ven.

Velký pes štěkal na kočku a na malého psa.

Podíváme se na přívlastek shodný několikanásobný a postupně rozvíjející.
Jestliže je jméno ve větě rozvíjeno více přívlastky, je důležité rozlišovat, zda se jedná o přívlastek několikanásobný nebo o přívlastek postupně se rozvíjející.

Jestliže více přívlastků rozvíjí jedno jméno, nazýváme je přívlastek několikanásobný.
Přívlastky se oddělují souřadnou spojkou, nebo čárkou a lze je přemisťovat.

Černá a (+) bílá ovce se pásly na louce. – výčet druhu – bílá a černá ovce
Babička byla hodná, (+) laskavá a (+) milá – výčet vlastností – milá, hodná a laskavá babička …

Postupně rozvíjející VČ – přívlastek

Letošní filmový festival …
Nejznámější současný český spisovatel je xxxx

Jde o přívlastek shodný, postupně rozvíjející – podst. jméno se rozvíjí jedním přívlastkem, celé spojení pak dalším přívlastkem . Jde o významový vztah k řídícímu podst. jménu.

Neodddělují se čáskou, nedaji se mezi sebou přemistťovat. .