Jaký je rozdíl mezi nasycenou a nenasycenou mastnou kyselinou. Jak ovlivňují naše zdraví?

Nejlepší odpověď
annas

Mastné kyseliny jsou nezbytnou součástí každé buňky našeho těla. Slouží nám jako zdroj energie i jako materiál pro tvorbu významných tkáňových působků (látek ovlivňujících tělesnou teplotu, zánětlivou reakci, srážlivost krve a další).

Naprostou většinu mastných kyselin si dokáže naše tělo vyrobit samo. Ty, které si vytvořit nedovede, musíme získávat v potravě.
Hlavním zdrojem mastných kyselin jsou rostlinné a živočišné tuky a oleje. Každý tuk a olej obsahuje jiné typy mastných kyselin.

Nenasycené:
Obecně jsou doporučovány rostlinné oleje. Olivový olej Vám pomůže při pravidelné konzumaci dokonce snížit riziko srdečně-cévního onemocnění.
Ani živočišné tuky ale není možné všeobecně zavrhnout. Rybí tuk z mořských ryb má účinky srovnatelné s olejem olivovým. Navíc obsahuje i důležitý vitamín D, který je nezbytný pro správnou tvorbu našich kostí.

Nasycené:
Nasycené mastné kyseliny obsažené ve vepřovém sádle a tučných masových pokrmech nás při pravidelné konzumaci vystavují zvýšenému riziku srdečně-cévních onemocnění. Náš jídelníček se bez těchto položek může dokonce zcela obejít (i když to nebývá většinou nezbytné).

Vhodné zastoupení tuků v naší stravě se pohybuje kolem 30 %. Hlavní podíl tuků v naší potravě by měly tvořit rostlinné oleje s vyšším obsahem nenasycených mastných kyselin a ryby.

Zdroj: http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:RRr6JrL6Gg8J:­www.ordinace.cz/cla­nek/mastne-kyseliny/+Nasy­cen%C3%A9+mas­tn%C3%A9+kyse­liny&cd=3&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz&sou­rce=www.google­.cz