luckykubrt

Jaký je rozdíl mezi mysteriózním filmem a filmem fantasy?

A jaký je rozdíl mezi fantasy a sci-fi ?

Nejlepší odpověď
annas

fantasy – žánr filmu ap., který čerpá náměty v oblasti fantazie, neskutečna, s mytologickými, pohádkovými a náboženskými prvky.

Je podobný sci-fi, ale na rozdíl od něj místo technologií jsou hlavní rekvizitou většinou magie a fyzická síla (tzv. příběhy „meče a magie“). Oba žánry se ovlivňují a částečně prorůstají; jedním z takových průniků jsou například díla žánru science fantasy.
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Science_fic­tion

mystery – žánr filmu, tajemný, záhadný chumrný, spojený s mystikou. Podžánr krimi a thrillerů, film vyvolává strach, jde o vyřešení záhady či zápletky.
http://www.dic­tionary.com/brow­se/mystery

jiné zdroje z netu

Mystika = mystika ‘náboženský směr poznání usilující o splynutí s Bohem, pocit bezprostředního poznání Boha’, mystický, mystik. Ze střlat. mystica tv. od mysticus ‘týkající se mystérií, tajemný’ z ř. mystikós tv.
Vysvětlovala jsem v odkazu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-rozdeluje-a-co-spojuje-slova-alchymie-ezoterika-a-mystika

Mysteriózní filmy
https://filmyc­z.com/category/mys­teriozni

fantasy filmy
https://www.ki­nobox.cz/zebric­ky/nejlepsi/fil­my/fantasy/2011-2015

Další odpovědi
led

K mysteriozným filmom myslím že k už odpovedanému niet čo povedať.
Fantasy film ale nemusí byť len už spomínané „neskutočnosti“ ale aj podanie reality skutočných známych predmetov, dejov vo fantazijnej podobe, napríklad známy český seriál „Návštevníci“ z roku 1983, ktorý tí, čo už nechodia do školy si určite pamätajú – príbeh známych českých hercov v rolách vedcov z budúcnosti v Expedicii Adam '84 a nezabudnuteľného Veľkého Učiteľa Vlastimila Brodského

Doplnok na doplnok v otázke:
Fantasy využíva aj často až nerealistické prvky, živočíchov či večne živé „nebeské či pekelné“ bytostia, podobne drakov – napríklad „Nekonečný príbeh“
Sci fi pracuje s vedomím predpokladaného technického pokroku a vývoja spoločnosti – napríklad diela Isaaca Asimova,
v oboch prípadoch bez fantázie darcov – autorov, tvorcov diela a fantázie obdarovaných – divákov, poslucháčov, čitateľov

Kepler

mysteriózní >> tajemný, záhadný, tajuplný, mystický
Takže mysteriózní nemusí být založen na fikci.

Fantasy je umělecký žánr založený především na užití magie či jiných nadpřirozených prvků (bájné bytosti, bohové).

Arne1

Ve fantasy většinou vystupují neobvyklé postavy, například čarodějnice a draci, postavy mívají magické schopnosti (kouzelné). Prostředí také dost často bývá zasazené do pseudohistorie, něco podobného středověku.
Mysteriozní je z normálního prostředí, jen některé skutečnosti jsou nestandartní (výskyt mimozemšťana, dítě které má telepatické schopnosti a pod).

led

Prepáčte rýchle prstíky, ktoré predbehli rozum.
záver odpovede má znieť:
„v oboch prípadoch bez fantázie darcov – autorov, tvorcov diela a fantázie obdarovaných – divákov, poslucháčov, čitateľov by tieto diela nejestvovali“

luckykubrt

Arne1, led: to o těch mimozemšťanech a Navštěvnících podle mně není fantasy, ale sci-fi (vědecko-fantastický) žánr. 🙂

led

luckykubrt definujte rozdiel medzi fantáziou a fantáziou. V oboch uvedených prípadoch ide o fantáziu.

luckykubrt

Tak nějaký rozdíl tam musí být, když se filmy dělí zvlášť na fantasy a na sci-fi. 🙂 Ta první je asi nevědecká. 😉