Jaký je rozdíl mezi mít na něco právo a mít možnost?

Nedávno jsem viděl někoho jak v podstatě napsal, že právo=možnost. Je to pravda nebo jsou to skutečně dvě rozdílné věci?

Nejlepší odpověď
Drap

Nelze to takto srovnávat mimo kontext. Právo je možnost dána zákonem, Nemusí to však platit obráceně. Mám možnost vykrást trezor, ovšem právo na to nemám

Další odpovědi
annas

Nejdříve definice práva, je to slovo polysémaantické, tzn., že má několik významů.

http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?slo­vo=pr%C3%A1vo

Je důležité si uvědomit, že existuje právo objektivní a právo subjektivní.,

Právo objektivní – souhrn nebo systém právních norem.
Toto právo je stanoveno zvnějšku, je to právní řád státu.

Právo subjektivní – právní normou určená možnost chování nebo jednání
subjektu.
„Subjektivním právem (právo v subjektivním smyslu) rozumíme míru
možného chování oprávněného subjektu. Subjektivní právo je to, co adresátprávní normy (objektivního práva) může učinit (jak může jednat), neboť mu to objektivní právo dovoluje. Jedná se o možnost, kterou subjekt (adresát) nemusí využít. Je-li subjektu stanovena povinnost určitým způsobem se chovat, pak se jedná o nutnost – adresát je povinen uposlechnout“ atd.

Podle článku Pojem a podstata práva – Wolters Kluwer
https://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:RKZtja­dit9EJ:https://ob­chod.woltersklu­wer.cz/cz/ukaz­ka-pdf.dm-12094.pdf+&cd=1&h­l=cs&ct=clnk&gl=cz&cli­ent=firefox-b

Mít na něco právo je dané objektivním právem, takže máte možnost je využít podle svého subjektivního prá­va.

I když nejsm právník, domnívám se, že v oblasti práva je zvlášť důležité se vyjadřovat přesně.

ivzez

Není to totéž, ale není tu dost prostoru pro vysvětlení.