Rohlik

Jaký je rozdíl mezi lineárním a kruhovým polarizačním filtrem?

Jaký je rozdíl a který z nich je lepší? Lze oba typy běžně použít u zrcadlovek?

Nejlepší odpověď
mzm

Polarizace je asi jasná. Akorát polarizované světlo dělá problém některým subsystémům v zrcadlovkách (AF, měření osvitu), takže se přidala další vrstva, která to polarizované světlo roztočí a chová se pak vůči těmto systémům podobně jako světlo nepolarizované. Akorát tento filtr do obrazu namíchá lehký nádech do jiné barvy (fialová, zelená).

Takže pokud mi nevadí, že bude hůř (nebo špatně) fungovat AF a měření expozice, je kvůli barevnému posunu lepší ten nekruhový. Pokud chci ze dvou filtrů dělat ND (2+), tak ten kruhový musí otáčet a dávat polarizačními vrstvami k sobě. V ostatních případech budete chtít ten filtr kruhový.

Navíc, těch kruhových je podstatná většina a nekruhový, aby pohledal. Našel jste takový?

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Polariza%C4%8Dn%C3­%AD_filtr

Zdroj: https://www.mi­lujemefotogra­fii.cz/pouzivej­te-polarizacni-filtr

Další odpovědi
led

zjednoduším Keplerovú odpoveď -
polarizačný filter funguje ako clona odstraňujúca nežiadúce lúče z požadovaného smeru
lineárny polarizačný filter, predstavte si ho ako okenné žaluzie, šilt na čiapke
kruhový polarizačný filter, predstavte si ako pozeranie cez rúrku, cez skrížené prsty,
kruhová slnečná clona na objektíve fotoaparátu, kruhový polarizačný filter, zabraňuje priamemu dopadu nežiadúcich svetelných lúčov (a ich odrazov) na šošovku fotoaparátu čím vytvára čistejší obraz, bez týchto filtrov by obraz bol akoby pokrytý závojom, alebo plný nežiadúcich plôch so zvýšeným svetlom a tmavých objektov – záleží od smeru dopadajúcich lúčov.
Ale o tomto jave by mohlo rozprávať množstvo fotografov

Kepler

Běžné světlo je elmg. záření s různými rovinami kmitání, odrazem (např. od vodní hladiny) získává jen jednu rovinu.
Po průchodu lineárním filtrem je světlo lineárně polarizované.
Cirkulární filtr má pomocnou fólii, která po průchodu polarizačním filtrem světlo polarizuje kruhově, takže je pro další zpracování ve fotoaparátu podobnější původnímu nepolarizovanému světlu. Více v https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Polariza%C4%8Dn%C3­%AD_filtr
Oba typy filtrů se u fotoaparátů používají v závislosti na tom, jakého efektu chceme dosáhnout.

Emefej

Lineární filtr světlo dál neupravuje, což může způsobovat problémy s autofokusem. Cirkulární filtr světlo po odfiltrování polarizované složky opět depolarizuje, aby autofokus mohl pracovat. Lineární filtry se vyrábějí obvykle ve tvaru obdélníkové folie a používají se na světelné zdroje, cirkulární jsou kulaté šroubovací a dávají na objektiv.

mosoj

Keplere jakých výsledků ve fotografii jsi dosáhl ?