Avatar uživatele
Linete

Jaký je rozdíl mezi liberalismem a libertarianismem?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? Anikitos před 1958 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Anikitos

Odpoveď byla označena jako užitečná

Oba pojmy se vztahují k politice.

Liberalismus (zjednodušeně) tkví v tom, že hlavní myšlenkou v politice je svoboda (všch lidí, svobody projevu a plno dalších druhů svobod).
Liberalismus se dělí do mnoha dalších podskupin a definice samotného slova se může různit podle kontextu (je víc pojetí liberalismu) — hlavní roli ale zkrátka hraje ta („politická”) svoboda.

Libertarianismus je vystupňovaný liberalismus. To znamená, že v tomto směru je svoboda v politice až nezdravě přehnaná. Prostě přívržencům tohoto směru jde o neomezenou svobodu (nejen v politice, ale vlastně celkově – prostě takové fanatické pojetí svobody). Např. libertarianismus usiluje o naprosto minimální zásahy státu do čehokoli nebo o to, aby žádný stát neexistoval — což se hodně podobá anarchii.

2 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?Kepler, Linete Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Kepler

Libertalismus asi není správný tvar, ve slovnících jsem jej nenašel. Leda že by šlo o novotvar pro fanoušky kočárků značky Liberta. Ale třeba se pletu.

sorry, blbě jsem četl, už jsem poloslepý. Mohlo by to být něco jako sklon nebo filosofie, snad i slovní výraz pro přívržence svobody projevu. Něco jako rusofilství a tak…:-)

Upravil/a: Kepler

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Edison

Taky by to moblo souviset se svobodou… něco, jako svobodomyslnost… nebo tak něco.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek