Linete

Jaký je rozdíl mezi liberalismem a libertarianismem?

Nejlepší odpověď
Anikitos

Oba pojmy se vztahují k politice.

Liberalismus (zjednodušeně) tkví v tom, že hlavní myšlenkou v politice je svoboda (všch lidí, svobody projevu a plno dalších druhů svobod).
Liberalismus se dělí do mnoha dalších podskupin a definice samotného slova se může různit podle kontextu (je víc pojetí liberalismu) — hlavní roli ale zkrátka hraje ta („politická”) svoboda.

Libertarianismus je vystupňovaný liberalismus. To znamená, že v tomto směru je svoboda v politice až nezdravě přehnaná. Prostě přívržencům tohoto směru jde o neomezenou svobodu (nejen v politice, ale vlastně celkově – prostě takové fanatické pojetí svobody). Např. libertarianismus usiluje o naprosto minimální zásahy státu do čehokoli nebo o to, aby žádný stát neexistoval — což se hodně podobá anarchii.

Další odpovědi
Kepler

Libertalismus asi není správný tvar, ve slovnících jsem jej nenašel. Leda že by šlo o novotvar pro fanoušky kočárků značky Liberta. Ale třeba se pletu.

sorry, blbě jsem četl, už jsem poloslepý. Mohlo by to být něco jako sklon nebo filosofie, snad i slovní výraz pro přívržence svobody projevu. Něco jako rusofilství a tak…:-)

Edison

Taky by to moblo souviset se svobodou… něco, jako svobodomyslnost… nebo tak něco.