Achilles

jaky je rozdil mezi LCD,LED,CRT a Plazma?

Nejlepší odpověď
Děda Louda

Kolegové uvádějí běžně používané pojmy celkem srozumitelně. Patrně ti jde o výběr při nákupu televizoru. Tady pozor. Označení LED se v tomto případě týká pouze podsvícení obrazovky LCD. Skutečné displeje LED se používají pro tzv. velkoplošné projekční plochy na stadionech, pro reklamní účely (světelné bilboardy) a pod., nikoli u běžných televizorů. Výrobci tak záměrně tímto trikem jen matou spotřebitele.

Další odpovědi
brillant

Vše co řekli kolegové a ještě se podívej na příkon (spotřebu elektřiny).

mosoj

CRT – katodová trubice, tři elektronové paprsky a tři vrstvy barevných luminoforů na stínítku. Obrazovka nemá pixely ale řádky. Mřížka + maska.
.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............­.............
LCD – pixel je tvořen
tekutými krystaly zakrytými dvěma polarizačními skly.
Elektrickým napětím
se dosahuje různě silného průchodu světla přes polarizační skla.
Pixely musí být podsvícené. U barevných zobrazovačů je pixel rozdělen do tří subpixelů RGB.
Pokud se k podsvícení použije LED dioda jedná se o LCD s LED podsvícením.

Zkráceně LED TV.

Plazma : Malá buňka ( 1 pixel) naplněná neonem a xenonem.
Přivedeným napětím vznikne výboj (plazmatický stav) a UV záření díky němuž se rozzáří barevné luminofory ( celkem tři v každé buňce RGB). Z těchto buněk je pak vytvořen obraz.
Doplňuji:
Co se týká nákupu TV tak :

  1. CRT je tabu. Nutnost veliké hloubky přístroje a velká váha.
  2. Plazma končí , energeticky náročnější než LCD a její přednost v lepším podání barev nové LCD TV dohnaly-
  3. Budoucnost má LCD.

anonym

10000,15000,1­8000,zadarmo.

david22

selsky řečeno:

LCD – tekutý krystaly
LED – podsvíceno diodama
CRT – elektronová děla, klasika
Plazma – to nevim

huxa

CRT-ten vypouklí monitor
LCD-z tekutých krystalů
LED-LCD s LED podsvícením
plazma-malé buňky s elektricky nabitými částicemi ionizovaného plynu