Lukas27

Jaký je rozdíl mezi kosmonautem a astronautem?

Nejlepší odpověď
annas

Odpověď jste mohl mí hned při vkládání otázky – reaguje našeptávač.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-nejaky-rozdil-mezi-astronautem-a-kosmonautem

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/muze-se-stat-kosmonaut-astronautem-a-opacne

a další

"Rusové tradičně používali slovo kosmonautka – kosmonaut: doslova: cestovatel do prostoru. Kosmos (κόσμος) je řecké slovo, které ve vědě a ve filosofii znamená svět či Vesmír.

USA se používá slovo astronaut z řeckého άστρον (astron, hvězda) a ναύτης (nautes, námořník). Někteří autoři slovo kosmonaut používají pouze pro lidi, kteří letěli sovětskými či ruskými kosmickými loděmi, kdežto osoby využívající amerických kosmických prostředků označují slovem astronaut.

Když vypustila prvního člověka do kosmu Čína, začal se v anglických verzích čínských médií i západních ] a českých médiích objevovat termín tchajkonaut (resp. anglicky taikonaut), který se však v čínštině nepoužívá; v ní existují pojmy jü-chang-jüan (čínsky pchin-jinem yǔhángyuán, znaky 宇航员, doslova „účastník kosmického letu“) nebo chang-tchien-jüan (čínsky pchin-jinem hángtiānyuán, znaky 航天员, doslova „člověk, plující nebem“).

http://cs.wiki­pedia.org/

Další odpovědi
Kepler

Jsou to jen dva různé názvy pro totéž. Rusové mají kosmonauty, Američané astronauty a Číňané tchajkonauty.

EKSOT123

Děkuji za poučení, takže kosmonauti cestují do kosmického prostoru, kdežto astronauti ke hvězdám. Sice hara-kiri, ale kdoví, možná je lepší mít jasný cíl, než jen nějaký prostor. Z předchozích odpovědí na stejnou otázku už víme, že slovo astronaut zvolili Američani kvůli soupeření s Ruskem a letu na Měsíc.

aliendrone

Kepler>>> A co máme my, Češi? Vesmírnauty nebo co vlastně byl Remek? ;) :)

Kepler

My máme kosmonauta, co se jmenuje Remek (co česky ani nemek) a aliendrona. Pak ještě krasohled Kepler, který je ale už bohužel po smrti.

aliendrone

Kepler>>> Jo, prej po smrti. PCHÁÁÁ! Tak slabou výmluvu, kterak se zbavit nařčení z MNOHA otcovství (bo se NĚKOMU nechce platit alimenty!) jsem tedy už dlouho nečetl/neslyšel. ;) :)

led

„R_é_mek“ sa sa mu hovorilo pre pomalú é často é prerušovanú (hláskou „é“) é reč

led

to jsou otázky… jednoznačně žadny vesmírnaut, ale vesmíran, vesmírňan, aliendrone.
R é mek letel na ruskej lodi, tak to bol kozmonaut

aliendrone

led>>> Muehehe, technicky jsem XENOMORPH. Ale Vaše škodolibost mne zaráží, takhle se posmívat prvnímu československému kosmiči? Je ZÁZRAK že vůbec dokázal promluvit, protože mnozí by nenašli řeč při pohledu z okénka Sojuzu. vidouc poletující rozevlátou postavu na košťátku (o jejím oblečení se ani NEBUDU zmiňovat)!!! ;) :D :D

Alesh

Podle toho s kým letěl, ne? 😉 Jinak by to byl asi vesmíronaut 🙂.