lu1234

Jaký je rozdíl mezi korkem a šroubovací zátkou u vína?

Liší se kvalitou nebo výdrží?

Nejlepší odpověď
Drap

Liší se kvalitou i výdrží. Šroubovací zátka se používá jen u levných, málo kvalitnich vín určených pro rychlou spotřebu. Kvalitní korková zátka může být na lahvi, při zachování všech vlastností, při vhodném uskladnění léta.

Další odpovědi
dalid

Srobovaci uzaver udrzi vino svieze. Pouziva sa na vina, ktore niesu urcene k archivacii a zamerom je zachovat ich chutove a aromaticke vlastnosti. Pod korkovym uzaverom vino pracuje, casto sa do predaja dostane az po niekolkych rokoch od naplenia do flase. Vino ziska komplexnejsiu a hladsiu chut. Ale uzaverom by som sa riadil iba pri vybere vina k archivacii. Pre vino na bezne pitie nieje podstatny.

zjentek

Tak na korek bacha, tam potřebuješ mít taky vývrtku, když seš třeba s lahví v parku! Taková prkotina může pokazit celý večer.

mzm

Z té šroubovací určitě nevypadne kousek korku do vína.

marci1

Těch zátek u vín se používá mnoho z různých materiálů. Korek je někdy cítit jakoby plísní, šroubovací se dá rychle otevřít, ale četla jsem někde, že u testů zátek-uzávěrů vín byla nejlepší zátka syntetická. Existuje i zátka skleněná ap. 🙂