alvin

Jaký je rozdíl mezi kolchozem a sovchozem?

Díky

Nejlepší odpověď
Lamalam

Stejný jako u nás mezi JZD a státním statkem. Kolchoz je družstvo, sovchoz je státní.

Další odpovědi
annas

Ještě si pamatuji z ruštiny. Pojmy souvisely s bývalým Sovětským svazem.
Rozdíl mezi nimi vyplyne z definice.

Kolchoz – ruské zkratkové slovo pro " kolektivnoje chozjajstvo, kolektivní hospodářství".
U nás se tomu hospodaření v zemědělství říkalo „jednotné zemědělské družstvo“. Šlo o kolektiv, sdružení osob, které hospodařily společně.

Sovchoz – zkratkové slovo pro sovetskoje chozjajstvo, sovětské hospodářství, státní zemědělský podnik, který vlastníl stát.
U nás stát vlastníl státní statky.

Dnes už je to jinak.

Klaproth

Rozdíl je ve formě vlastnictví výrobních prostředků. Družstevní vs. státní.