Lukyn45

Jaký je rozdíl mezi klientským (vazalským) státem a autonomním státem?

Nejlepší odpověď
annas

Zpracováváte nějaký úkol, že vkládáte dotazy na historii?

Nebylo by lepší vyhledávát sám? Když čtete text, učíte se tím. Tak zjistíte, že se ptáte na Rakousku po r. 1526, ale dostanete odpovědi na Rakousko-Uhersko a nevadí vám to?

Určitě si rozdíly najdete sám v odkazu. Zde jen podle pravidel poradíme.

1. Loutkový stát
"Loutkový stát (také někdy vazalský stát) je nominálně suverénní stát, který je fakticky ovládán cizí mocí, svým patronem. Vláda loutkového státu obvykle jedná v linii nařízené státem, který ji ovládá, a ve všem se mu podřizuje. Patron tak může parazitovat na ekonomice svého vazala a využívat jeho území a armádu. Za typický příklad loutkového státu lze pokládat Mandžukuo.

V podobném smyslu se používá pojem loutková vláda, což je vláda vykonávající svou moc a funkci nesamostatně, s omezeními a podle pokynů vyplývajících z podřízenosti vládě jiného státu, z jejíž vůle byla dosazena.

Pojem loutkového státu se částečně překrývá s pojmem satelitní stá
atd. f"
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Loutkov%C3%BD_s­t%C3%A1t

Více podrobností v anglickém zdroji,.

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Vassal_sta­te
--

2. „Autonomní území nebo jen autonomie je územní celek, spravovaný odlišně a s vyšším rozsahem samosprávy. Autonomní územní je součástí unitárního státu a není subjektem federace, i když může být jejím předstupněm.“

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Autonomn%C3%AD_%C3%­BAzem%C3%AD

3.„Autonomní republika
Autonomní republika je autonomní celek s vlastní ústavou, prezidentem, parlamentem, státními symboly a znaky. Není to však plnohodnotně nezávislá republika (není subjektem mezinárodního práva) a je politicky podřízena centrální vládě státu, na jehož území se nachází. O svých vnitřních záležitostech však rozhoduje většinou sama bez zásahů nadřazených celků. Má právo na určení úředních jazyků a vydávat vlastní zákony. “

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Autonomn%C3%AD_re­publika

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.