JájsemRaibek

Jaký je rozdíl mezi jističem 1×16A a 3×16A?

Jasně, jedna fáze a tři fáze.
Ale mohu použít tři 1×16A jističe na ochranu třífázové zásuvky?
Jediné, co mě napadá za nevýhodu je, že pokud jedna fáze vyhodí jistič, zbylé dva zůstanou a nevypnou.
Je ještě nějaká nevýhoda?
A na závěr ještě otázka, zda mohu ty tři jednofázové jističe propojit kolíčkem v oblasti páčky (je tam otvor), ale nejsem si jist, zda by při vypnutí jedné fáze vypadly i ostatní dva.

Nejlepší odpověď
mosoj

Zcela správně. Každá fáze má své jištění. U 3×16A je to ale uděláno tak, že při výpadku jedné fáze vypadnou i druhé dvě!!! To je velmi důležité, protože na př. chod třífázového motoru na dvě fáze jej spolehlivě zničí!! Našlo by se ale i více příkladů.

Další odpovědi
Jiří Bohumil

Tři jednofázové na ochranu třífázové zásuvky použít nemůžeš. V případě připojení 3 fázového motoru a „vypadnutí“ pouze jednoho z nich, by jsi (pokud by neměl předřazenu ještě jinou „proudovou“ ochranu) motor „spolehlivě“ zničil – při chodu na 2 fáze „shoří“.
A propojení „páček“ nepomůže, spolehlivou funkci to nezajistí.
A některé typy 3 fázových jsou někdy také sice složeny „jako“ ze třech jednofázových, ale vypínání všech společně je propojeno mezi systémy přes boky mezi nimi.
Ale z takovéhoto 3 fázového jističe, pokud jej „rozebereš“, můžeš jednotlivé použít jako tři 1-fázové. To jde.