DeninaStrak

Jaký je rozdíl mezi jednopolovým a dvoupolovým výpínačem?

Vypínač

Nejlepší odpověď
agentpv

… a třípolový vypínač vypíná 3 póly (dráty) současně. Spotřebič jako např. žárovka potřebuje aby svítila 2 dráty – fázi a nulák. Fáze „kope“ a proto by se měla dát vypnout vypínačem. To pro případ výměny světla, objímky, žárovky – aby tě to nepokopalo.
Někdy např. při poruše… může kopat i nulák a proto se občas používá i dvoupolový vypínač který pro jistotu vypne i fázi i nulák.

Další odpovědi
Edison

Jednopólový vypíná jen jeden vodič – pól, dvoupólový vypíná dva vodiče – póly současně.

orwell

Podívej se na obr. 1, kde máš žárovku připojenou k síti přes jednopólový vypínač a na obr. 2, kde je připojena přes dvoupólový vypínač. Mělo by ti to být hned jasné i bez dlouhého vysvětlování.
http://usporyv­m.sweb.cz/pomuc­ky/schemata_za­pojeni_vyp.htm

Edison

Zatímco jednoólový slouží k vypínání zátěže pouze v jednom pólu, cožmůže mnohdy dostačovat, dvoupólový má několik využití: 1. Odpojení zátěže v obou pólech, 2. k vypínání dvou různých obvodů včetně různých zdrojů současně, 3. k posílení napěťovému při řazení sériovém, nebo proudovému při řazení paralelním.

elkon

Zatahovat dva různé zdroje do jednoho vypínače, je z elektrikářského hlediska prasárna a může tak dojít k úrazu. Stejně tak nesmí jít jedním kabelem více obvodů, jištěných z různých míst.

Edison

Nevíš, o čem píšeš. Proto je ten vypínač dvoupólový, aby ty zdroje nebyly propojeny!!! Přitom jde o to, aby obvody byly zapnuty a vypnuty současně!!! A ukaž mi, kde je to napsáno! Ty se omezuješ jen na rozvody a to ještě špatně. To, cos napsal není vůbec pravda! Existuje mnoho jiných aplikací, kde je to přímo žádoucí. Jediné, co platí, že různé SOUSTAVY nemají jít spolu, to je ale něco docela jiného, než jsi napsal.

elkon

Já detaily nepotřebuji hledat, na to mám revizáka.

Dochy

Promiň elkone, ale tady opravdu nemáš pravdu, zbytečně kopeš kolem. Je fakt že v domovní instalaci by dva různě jištěné obvody v jednom kabelu byli prasárnou, ale v průmyslu jsou podobná zapojení naprosto normální… Teda byla. teď, když logické obvody mají výraznou podporu výpočetní techniky a jejích komunikačních možností tak se dá spousta věcí udělat levně „hezčeji“ než dřív.

Edison

Ty máš revizáka… A co ty na to, že já jsem sám revizák a navíc mě živí nejen elektrika rozvodů? Nic… Tvůj blábol se týká leda rozvodů a to ještě hodně špatně. Papouškuješ někoho a to ještě hodně špatně. Mě elektrika živí 40 let a jak jsem psal, zdaleka ne jen rozvody. Ty vypínač nezáš jinej, než ten na světla. A to ještě jen zvenku.