Avatar uživatele
zjentek

Jaký je rozdíl mezi hranolem a kvádrem?

😉

Emefej, takže by se taky dalo říci že kvádr je ležící hranol či hranol že je stojící kvádr?

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? paul1, aliendrone před 13 dny Sledovat NahlásitNejlepší odpověď
Avatar uživatele
orwell

Kvádr je speciálním případem hranolu, jehož podstavy tvoří shodné obdélníky. Je to tedy kolmý čtyřboký hranol. Obecně vzato, hranol může mít podstavy tvořené shodnými n-úhelníky a boční hrany mohou být k nim kolmé (pak se jedná o kolmý hranol), nebo mohou být šikmé a pak se jedná o kosý hranol.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Dochy

Chvíli jsem o tom musel přemýšlet. Výsledek: Zatím jen Orwell má pravdu. Dvě stejné, stejně orientované a rovnoběžné podstavy, spojené odpovídajícími rovnoběžníky/ko­sodelníky.

Emefej: Ne. Hranol je s tou podstavou méně přísný. Nejenže to může být i obdelník, může to být i trojúhelník, pětiúhelník nebo klidně pěticípá hvězda. Navíc nemusí být kolmý.

Paul: Kvádr nemá po obvodu 6 stejných čtverců. To by nám z toho kvádru vyrostla krychle. To, co dál popisuješ pro hranol jako „může mít“, tak to může mít jak hranol tak kvádr.

Upravil/a: quentos

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Ve tvaru podstavy. Hranol – čtverec, kvádr – obdélník.

Upravil/a: Emefej

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
aliendrone

Budem-li každý z kamene, bude celý národ z kvádru! Zbavme se tedy břemene, hovadských havloidích kádrů! 😉 😁

Kvádr je pravoúhlý čtyřboký rovnoběžnostěn, kdyby něco. Množina všech kvárdů je podmnožinoui množiny hranolů. Definice hranolu je pro zjentka zakázaná informace (a určitě ji nenajde ani na Wiki 😉 ), tak NE abyste ji někdo zjentkovi proflákl! 😁 😁 😁

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
paul1

Kvádr má po obvodu 6 stejných čtverců. Hranol může mít jako podstavu čtverce (i protilehlá strana je čtverec) a boční 4 strany obdélníky. Může ale mít jako podstavu obdélník a protilehlá strana stejný obdélník. Boční 4 strany jsou také obdélníky.

0 Nominace Nahlásit

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek