kvik33

Jaký je rozdíl mezi fyzickou a právnickou osobou a co to vlastně znamená?

Děkuji předem za odpovědi ( :

Nejlepší odpověď
annas

Podrobnossti najdte v odkazu.

Jen stručně –

  1. " fyzická osoba – je člověk jako jednotlivec.
  2. právnická osoba – je většinou skupina lidí, pokud splní podmínky dané zákonem (registrace v obchodním rejstříku atd.).

Právnická osoba (tedy nikoliv každý její jednotlivý člen) jako celek je schopná vlastním jménem vstupovat do právních vztahů a brát na sebe práva a povinnosti.

Právnické osoby mohou být společníky v jiných právnických osobách.

Ve jmenovitých případech může právnickou osobu tvořit jediný člověk (u společnosti s ručením omezeným) nebo jediný společník – právnická osoba (u akciové společnosti)."

http://www.ce­ed.cz/podnika­ni/13_FO_a_PO­.htm

Další odpovědi
Rokio

Fyzické osoby jsou jednotliví lidé, zatímco právnické osoby jsou firmy a organizace.

marci1

Jde o dvě základní formy podnikání. Každá z nich má přitom své výhody i nevýhody.
Fyzickou osobou máme na mysli skutečného člověka z masa a kostí, který si vyřídil živnostenský list a splnil další podmínky pro podnikání, vyplývající v prvé řadě z živnostenského zákona.
Takový člověk, známý také pod zkratkou OSVČ – osoba samostatně výdělečně činná, sice ručí za své podnikání celým svým osobním majetkem, ale pokud je začínajícím nebo menším podnikatelem, má pro něj tato forma i značné výhody: přináší mu například málo administrativy nebo jednodušší účtování.

Právnickou osobou označujeme naproti tomu firmu, o které lze dohledat záznam v obchodním rejstříku. Nejrozšířenějším typem takové firmy je společnost s ručením omezením, existují ale i další – například akciová společnost.
Největší rozdíl mezi fyzickou a právnickou osobou je ve vedení účetnictví a ve způsobu stanovení daňového základu. Obojí je u firmy daleko složitější. Na druhou stranu ale statut právnické osoby skýtá například snadnější přístup k financím nebo možnost oddělit osobní majetek od majetku firmy. 🙂

https://radio­zurnal.rozhlas­.cz/jaky-je-rozdil-mezi-fyzickou-a-pravnickou-osobou-6234063

nyjono

https://comefle­xoffice.cz/fy­zicka-nebo-pravnicka-osoba-to-je-ta-otazka/