Jaký je rozdíl mezi expanzivní a restriktivní politikou?

Dobrý den,
potřebovala bych prosím poradit. Jaký je rozdíl mezi těmito politikami?
Expanzivní – se vyskytuje ve fázi recese, kdy se snažíme ekonomiku nějakým způsobem rozpohybovat, tedy zvýšíme nabídku peněz -nastartujeme agregátní poptávku?
Restriktivní – ve fázi expanze, kdy je příliš peněz v oběhu – dochází k růstu inflace, ČNB zvýší úrokové sazby, aby stáhla peníze zpět?

Děkuji, uvítám jakékoli další doplnění či opravu. Hezký den

Odpovědi
Bedy

Ano, máte svým způsobem pravdu, při expenzivní politice pustíme do ekonomiky víc peněz, aby se nastartovala – poroste poptávka, sníží se nezaměstnanost, zvýší se HDP, ale zase se zvýší inflace. Takhle jede Čína a to pořád roste – ekonomové tvrdí, ež může dojít k tzv. přehřátí ekonomiky.

Při restriktivní politice se snižuje množství peněz, čímž se sníží poptávka, zvýší se nezaměstnanost, bude nižší růst HDP (někdy může jít do záporných čísel), ale zase se sníží inflace.
Takhle delší dobu jede EU. A podívejte se jak to vypadá. EU by měla pořádně nastartovat motory a pustit víc peněz do ekonomiky…