FerenCZ

Jaký je rozdíl mezi elektrickým odporem a měrným elektrickým odporem (pokud nějaký je)?

Jaký je rozdíl mezi elektrickým odporem a měrným elektrickým odporem (pokud nějaký je))? A pokud není proč se používají obě označení. Děkuji za případnou odpověď.

Nejlepší odpověď
Dochy

Ano, rozdíl je asi jako mezi hmotností a měrnou hmotností. Odpor-hmotnost jsou veličiny vztahující se ke konkrétnímu předmětu či součástce. Měrný odpor-měrná hmotnost (hustota) jsou vlastnosti látky. V druhém případě nevíš jakou velikost a objem ta látka má, takže neznáš ani konečnou velikost dané fyzikální veličiny.

Voda za určitých podmínek má nějakou hustotu (měrnou hmotnost). litr vody má hmotnost cca 1kg. 2litry váží cca 2kg. Podobné je to s měrným odporem a odporem.

Další odpovědi
Kepler

Je to v podstatě tak, jak píše Dochy.
Rezistivita je číselně rovna velikosti elektrického odporu homogenního vodiče s jednotkovým obsahem kolmého průřezu na jednotku délky.
Jednotka SI:
ohm metr, značka Ω·m
Technická jednotka:
ohm milimetr čtvereční / metr, Ω·(mm)2·m−1, uváděná jako mikroohmmetr, μΩ·m
(wiki)

mosoj

Elektrický odpor je fyzikální veličina charakterizující schopnost elektrických vodičů vést elektrický proud.

Měrný odpor (rezistivita, dříve specifický odpor) je materiálová konstanta, vztažená ke konkrétnímu materiálu.
Je to elektrický odpor vodiče o průřezu 1 mm2 a délce 1m !