jjj123456789

Jaký je rozdíl mezi džinami a texaskami?

Nejlepší odpověď
iceT

Řekla bych že žádný

Další odpovědi
anonym

Texasky jsou starší název pro džíny
http://www.znackove-kalhoty.cz/

anonym

Texasky byly v době temna náhradou za rifle. Ne každý si mohl origoš rifle koupit v TUZEXu.
Je rozdíl v materiálu a samozřejmně v ceně.

ivzez

Jeans (džíny) a texasky jsou jedno a totéž,
rozdíl je jenom v názvu.

Původní džíny se šily z modré celtoviny vyráběné
v italském Janově, (odtud jeans).

Tyto kalhoty si oblíbili texasští kovbojové (odtud
texasky), kteří je nosili jako pracovní oblečení.

V době temna soudruzi zakazovali leccos,
co jim „zavánělo“ americkým způsobem života.

Těžko říct, proč u nich našlo milost označení texasky.
Možná proto, že šlo o pracovní kalhoty?

Doplňuji:

Reakce na Samba:

Džíny vznikly přibližně v polovině 19. století (kolem r. 1853).
Kovbojové si je oblíbili až kolem I. světové války.
Tzn., že označení texasky je naopak mladší.

Původ slova jeans se odvozuje
od italského názvu města Janov (Genova),
jež se v Americe psalo Genes…

marci1

U nás byly kdysi s džíny potíže. Džíny prý značily za minulého režimu americký způsob života, ne-li přímo symbol amerického imperialismu a tak se z počátku nosit nesměly. Když už se pak nosit směly, tak se jim nesmělo říkat džíny, jakoby to slovo bylo samo o sobě proti režimu a protisocialistické a nutili nás džínám říkat texasky. Později v Tuzexu za bony (tuzexové poukázky) se objevily značkové Rifle a název rifle texasky rychle vytlačoval. Anglicky rifle, to je vlastně puška. Jednoznačně. A puška moc mírumilovně nezní, co říkáte? „Pif, paf“ a Johny leží v tratolišti. A džíny ( jeans ) vlastně znamená látku, ze které jsou džíny ušity. Takže texasky – rifle – džíny. 🙂

http://www.e-kniha.com/proc-se-dziny-nesmely-ani-vyslovit.html

ivzez

V odkazu (Znackove-kalhoty.cz) se nepíše o stáří výrazů džíny a texasky. Píše se tam, že (dnešní) starší ročníky používají výraz texasky. To však neznamená, že by výraz texasky byl starší (komunisté zakazovali používání slova jeans/džíny).

anonym

ivzez vůbec nic nevím o tom, že by to komančové zakazovali, já vím, že to tam říkaj, ale nepamatuju si, že by se to dělo. Moje mamka i táta používají výraz „texasky“ pořád, v pubertě mi to lezlo na nervy, oni říkali, že jsou tak zvyklí a že to měnit nebudou.