Kelt

Jaký je rozdíl mezi drakem a saní? A nemyslím rod substantiva.

V našich pohádkách se to hemží draky. Má určitý počet hlav, obvykle násobek 3 nebo 7 a chrlí oheň a je na mladé holky. Někdy se označuje pojmem saň. V čínském taoismu se vyskytuje drak, který má určité vlastnosti , které přísluší císaři. Je to tedy kladný jev na rozdíl od naší kultury. Je nějaký rozdíl mezi drakem a saní? Dá se to z těch řádků nějak vyčíst? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Rozdíl mezi drakem a saní se vymezuje různě.

"Drak (saň pro samici, v jiných slovanských jazycích smok nebo zmej) je mýtické zvíře vyskytující se v pověstech, pohádkách a lidových příbězích celé řady kultur. Jeho celosvětová rozšířenost má za následek značnou variaci jeho vzhledu, velikosti a vlastností, kterými má drak disponovat.

Obecně lze říci, že jde o mohutného samotářského tvora, připomínajícího hada nebo ještěra. Draci se liší počtem hlav – například v Číně je zobrazován zásadně jednohlavý, řecká mytologie znala draka stohlavého, v pohádkách mívá zpravidla lichý počet hlav, nejčastěji tři nebo sedm. Dále se draci liší v počtu nohou (nejčastěji dvě, čtyři nebo žádné), schopnosti létat a dštít oheň (případně mráz nebo jed) ze svého chřtánu" atd.

Saň

"V češtině kromě výrazu drak existuje také označení saň, nicméně rozdíl mezi drakem a saní každý autor vymezuje jinak, například:

saň může chrlit oheň, drak nikoli,
drak má dvě nohy, saň čtyři.

anebo jinak:

saň je pouze označení pro samici stejného druhu, takže jediný rozdíl je v agresivním hlídání svého „pokladu“ v hnízdě, tedy vajec.

Někdy se také oba výrazy volně zaměňují jako synonyma.

Z heraldického hlediska je drak dvounohý tvor, chrlící oheň, saň je tvor čtyřnohý, který nechrlí oheň – tvor na vlajce Walesu je tedy saň.

Literatura a legendy rozlišují dva hlavní druhy draka a to v závislosti na jeho výskytu. Má se jednat o draka evropského a asijského." atd.

Podrobnosti v odkazu

http://histori­epovidkyabaje­.blog.cz/1008/drak

Další odpovědi
Rokio

Drak je dvounohý tvor chrlící oheň a saň je tvor čtyřnohý, který oheň obvykle nechrlí.

marci1

Řekla bych, že saň je vícehlavý drak (u nás většinou sedmihlavá). Drak má jen jednu hlavu, avšak dvě nohy. Dokáže chrlit oheň. Saně mají čtyři nohy a většinou oheň nechrlí. 🙂

Kepler

Myslím, že to jsou synonyma, ale s různým významem. V Číně je to součást národní kultury a náboženství, u nás jen pohádková bytost. Ale souvislost jakási je. Jednou jsem chytil tak strašlivého draka, že mě museli odvézt na saních…:-))

Arkanus

Drak se dá vnímat jako obecný název pro draky na celém světě, kteří se různě liší. Saň je český alternativní název pro slovanského draka, který má obvykle čtyři nohy (např. západní drak má někdy 2, někdy 4 – například Wyverna se používá pro dvounohého draka). Slovanský drak má navíc často mnoho hlav, které taktéž často chrlí oheň (to, že nechrlí oheň je výmysl pravidel dračího doupěte).